A díj egyik felét David Baker kapta „a fehérjék számítógépes tervezéséért”, a másik felét pedig Demis Gassabis és John Jumper „a fehérjeszerkezet előrejelzéséért”.
David Baker amerikai biokémikus teljesen új típusú fehérjéket hozott létre, Demis Gassabis brit kutató és John Jumper amerikai tudós pedig a mesterséges intelligencia modelljét alkotta meg egy 50 éves probléma megoldására, nevezetesen a fehérjék összetett szerkezetének előrejelzésére. Az alapítvány megjegyezte, hogy az ilyen felfedezések nagy lehetőségeket rejtenek magukban.
A második felfedezés a fehérjeszerkezetek előrejelzésére vonatkozik. A fehérjékben az aminosavak köztudottan hosszú szálakba kapcsolódnak, amelyek egymásra tekeredve háromdimenziós szerkezetet alkotnak, amely döntő fontosságú a fehérje működéséhez. Az 1970-es évek óta a tudósok megpróbálták megjósolni a fehérjék szerkezetét az aminosav-szekvenciákból, de ez nehézségekbe ütközött. Négy évvel ezelőtt azonban jelentős áttörést sikerült elérni ezen a területen.
Konkrétan 2020-ban Gassabis és Jumper bemutatta az AlphaFold2 mesterséges intelligencia modellt. Ennek köszönhetően szinte mind a 200 millió fehérje szerkezetét meg tudták jósolni, amit a kutatók felfedeztek. Azóta az AlphaFold2-t 190 országból több mint 2 millió ember használta. A kutatók mostantól jobban megérthetik az antibiotikum-rezisztenciát, és képet alkothatnak a műanyagot lebontani képes enzimekről.