Pénteken Hévízen befejeződött a Mozgás receptre elnevezésű kétnapos konferencia, amelynek zárónapján Révész Máriusz is felszólalt – adta hírül a hvg. A Miniszterelnökség Aktív Magyarországért felelős államtitkára előadásában emlékeztetett arra, hogy a magyar lakosság egészségi állapota meglehetősen rossz. A várható élettartam férfiaknál 5,3 évvel, a hölgyek esetében 3,9 évvel marad el az európai uniós átlagtól, ami komoly versenyképességi hátrányt jelent a gazdaságnak. Sokat vagyunk betegek, sokat költünk táppénzre és sok munkaidő esik ki, tennünk kell a felzárkózásért. A különböző felmérések azt mutatják, hogy az egészségi állapotunk elsősorban az életmódunktól függ, sokkal kisebb szerepet játszik az egészségügyi ellátórendszer, a környezet vagy a genetika.
Révész Máriusz előadásában hangsúlyozta, hogy egyes kezdődő betegségekre nem gyógyszert kellene felírni, hanem mozgást. Eredményes külföldi példák nyomán kezdték el vizsgálni annak a lehetőségét Magyarországon, hogyan lenne lehetséges társadalombiztosítási támogatással különböző mozgásformákat előírni a betegeknek. Rá kell venni az embereket, figyeljenek magukra jobban, legyenek aktívabbak. Továbbá a gyógyító tevékenységet végző személyeket a szabadidős-, valamint élménysportok területén dolgozók is támogathatnák. A politikus elmondta, hogy egy Új-Zélandról indult Mozgás receptre program már már több skandináv államban és Nagy-Britanniában is eredményesen működik.
Révész Máriusz példával is szemléltette a program lényegét. Elmondta, hogy amint valakinél megjelennek például a magas vérnyomás vagy más kezdődő betegségek tünetei, nem kapna azonnal gyógyszereket, hanem előbb mozgásterápiára küldenék. Utóbbinak olyan jótékony hatása van, hogy több országban a társadalombiztosítás már ugyanúgy támogatja a költségeit, mint a gyógyszerekét. Magyarország most teszi meg az első lépéseket, jelenleg egy olyan kiadvány szerkesztése zajlik, amely svéd tapasztalatokon alapul.