ACNEWS

Ősi gáz szivárog a Föld magjából

Fotó: Unsplash/Nasa
Fotó: Unsplash/Nasa
A sarkvidéki sziklákban szokatlanul magas hélium-3 tartalmú kőzeteket találtak.
Hirdetés
Ad image

A gáz nagy része az ősrobbanás során keletkezett.

A fúziós reaktorokban való felhasználási lehetőségei miatt nem csak érdekes, de nagyon keresett is a hélium-3. A kutatók tudják, hogy hol található belőle sok. Mivel a Holdnak nincs olyan mágneses mezeje, mint a Földnek, a napszél bombázza vele. Ez a Hold bányászatára való felvetésekhez vezetett. Egyébként a Földön is nagy mennyiségű hélium-3 készlet van, csak sokkal lejjebb.

Amikor bolygónk kialakult, a Nap korai napködéből származó hélium-3 beépült a Föld magjába. Nekünk odalent nem sok hasznunk van belőle – rakétaüzemanyag szempontjából –, tekintve, hogy a köpenyt is alig karcolták meg. Azonban évente körülbelül 2000 gramm felszivárog a felszínre.

A legújabb kutatások kimutatták, hogy a hélium-3 megtalálható az óceánfenéken lévő vulkanikus kőzetekben is. Az, hogy hogyan került oda a magból, geológiai rejtély maradt. Egy új kutatócsoport megállapította, hogy a kanadai sarkvidéki szigetvilágban található, Baffin-szigetről származó ősi lávafolyamok tartalmazzák a legnagyobb arányban a hélium-3 és a hélium-4 izotópot. Úgy vélik, ez a magyarázat arra, hogyan került az izotóp a Föld felszínére.

Egy másik kutatócsoport korábban úgy vélekedett, hogy az izotóp a bolygónk magja és a köpeny közötti határon lévő magnézium-oxidba kerül, és így a köpenybe jut. Korábbi kutatások kimutatták, hogy ahogy a hélium-3 kapcsolatba kerül a magnézium-oxiddal, az evolválódik. Vagyis homogén ásványból kristályos fázisokat tartalmazóvá válik, és a hélium erősen kedvez a magnézium-oxidba való belépésnek a mag és a köpeny határán – írja az iflscience.com.

A Baffin-szigetre összpontosító új tanulmányban – ahol szokatlanul magas a hélium-3 és a hélium-4 aránya – a kutatócsoport bizonyítékot talált arra, hogy a napködből származó illékony elemek az akkréció korai szakasza óta fennmaradtak a köpenyben. Mindez azelőtt történt, mielőtt a felszínre jutottak volna a köpenyfúvókákban, a mag-köpeny határon felszínre törő olvadt kőzet kolosszális feláramlásaiban.

A tanulmány a Nature című folyóiratban jelent meg.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés