Július 1-e Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja. Ez munkaszüneti nap az egészségügyi dolgozók számára, és annyit tesz: zárva lesznek a gyógyszertárak, a háziorvosi, a fogorvosi, és a szakorvosi rendelők egyaránt, illetve a védőnői tanácsadók is.
Ezen a jeles napon az anyák megmentőjére, Semmelweis Ignácra emlékeznek az egészségügyi dolgozók.
Semmelweis Ignác magyar orvos (Buda, 1818. július 1. – Döbling, 1865. augusztus 13.), „az anyák megmentője”. Elsőként jött rá arra, hogy a gyermekágyi láz nem külön betegség, hanem fertőzés következménye. Felfedezte, hogy az orvosok és orvostanhallgatók, akik a boncolásokat végzik, átjárnak a szülészeti osztályra, és fertőtlenítés nélkül vizsgálják a várandósokat.
Mivel akkoriban az orvostársadalom nem támogatta a felfedezését – minden statisztikai bizonyíték ellenére sem – , csak jóval később került bevezetésre a kötelező klórvizes kézmosás az osztályra történő belépés előtt. Emellett ragaszkodott a kórtermek rendszeres takarításához, a szellőztetéséhez, a napoztatásához és a gyakori ágyhuzatcseréhez. Elbocsátással büntette azokat a dolgozókat, akik takarékosságból szennyes ágynemű felhúzását.
2013-ban az UNESCO Nemzetközi Tanácsadó Bizottsága A világ emlékezete program részének nyilvánította Semmelweis Ignác gyermekágyi lázzal kapcsolatos felfedezéseit, és azok dokumentumait.