Oroszországban új szintre lépett a háborús gépezet: már nemcsak az elítéltek, hanem a még csak gyanúsítottként nyilvántartott állampolgárok is egyre gyakrabban találják magukat a „különleges katonai művelet” frontvonalán. Mindezt nem a bírósági ítélet, hanem egy gyors, „meggyőző beszélgetés” és egy aláírás rendezi el – gyakran már a rendőrségi fogdában. A rendőröknek ehhez minden okuk megvan: a toborzással járó jutalék sokszor meghaladja a havi fizetésüket is – számolt be a Verstka, független orosz portál.
„Haver, úgyis teljesen elcseszted, drogozol, szóval mi van, talán legalább a hazádért halsz meg?” – idézett fel egy kalugai rendőr egy korábbi esetet, amikor sikerült rábeszélnie egy visszaeső drogfogyasztót, hogy szerződjön a védelmi minisztériummal. A gyanúsított mindössze ennyit kérdezett: „És fizetnek érte?”
Fizetnek. Méghozzá nem is keveset – és nem csak a harcba küldött személyeknek, hanem azoknak a rendőröknek is, akik elintézik, hogy aláírják a szerződést. Az idézett kalugai járőr például úgy emlékszik vissza, hogy az egyik „kijózanított” drogos fejét előbb a mosdókagylóba nyomta, majd vitte is a katonai hivatalba.
„Összesen hármat küldtem oda” – vallotta be. „Legtöbbjüknek nagyon rossz az élete. Ittasok vagy drogosok, mindannyian nyilvántartottak. Egyébként is meghaltak volna egy éven belül.” A rendőrt nem terheli a lelkiismeret, hiszen parancsra cselekedett: „Motiváljátok az antiszociális elemeket a szerződéses szolgálatra” – így szólt a központi utasítás. És jött is a bónusz: prémiumot kapott minden új toborzott után. „Ezt eszközként használjuk, hogy megszabaduljunk a kellemetlen elemektől, akik rontják a statisztikáinkat.”
2024 tavaszán hivatalosan is megváltozott a büntetőeljárási szabályzat. Mostantól minden 18 és 65 év közötti személyt, akit őrizetbe vesznek, tájékoztatnak arról, hogy választhatják a frontra vonulást is – a bíróság és a börtön helyett.
A „beszélgetés” során gyakran elhangzik, hogy nemcsak büntetlenséget kapnak, hanem 200 ezer rubeles havi juttatást, családi kedvezményeket, sőt: ingyenes oktatást a gyermekeiknek – számolt be egy krasznodari rendőrnő. 2024 júniusában a gyanúsítottak közel 12%-a élt is ezzel az ajánlattal.
Rejtett prémiumok, láthatatlan ösztönzők
Jogilag a helyzet nem kevésbé zavaros. Ha egy gyanúsított hősi halált hal, megsérül, vagy „kitüntetéssel” tér vissza, az eljárást egyszerűen lezárják. Az áldozatok kártérítési igényeit sem lehet érvényesíteni: a polgári perek csak a „különleges katonai művelet” után folytathatók, és csak akkor, ha a vádlott életben van.
Ami viszont nincs benne a módosított büntetőeljárási szabályzatban: a rendőröknek járó bónuszról egy szó sem esik. Egyes helyeken csak szóban terjed a jutalom híre, máshol belső körlevelek rögzítik, de a kifizetések háttere homályos. A bónuszok okát gyakran más címen tüntetik fel: gyors ügyfelderítésként, vagy épp semmilyen indoklás nem jár hozzá. A juttatás mértéke régiónként változik: 10 ezertől akár 100 ezer rubelig terjedhet.
Nem mindenki örül ennek. „Szentpéterváron jelenleg a nyomozók fizetése 40–60 ezer rubel. És most, ha valakit a frontra küldenek, hirtelen 35 ezret fizetnek neki” – mondja egy volt rendőr. „Ha havonta kettőt küld, a nyomozó többet kap, mint a fizetése. És az a személy, aki függetlennek kellene lennie, nem a nyomozás motiválja, hanem az, hogy embereket küldjön oda. Mint volt nyomozó, ez sokkol. Becsületesen dolgoztam, nem fogadtam el kenőpénzt. És most ez…”
Pénzecske…
Mások még nyersebben fogalmaznak. „Nálunk már régóta fizetnek a rendőröknek. Elviszik a részegeket, és még mielőtt magukhoz térnének, azonnal orvosi bizottság elé viszik őket. Az ilyen rendőröket be kellene küldeni a rohamcsapatokba! Leszarják, hogy családjuk van, fő, hogy pénzt kapnak az elhozott, alkalmatlan állapotban lévő emberekért” – panaszkodik egy kalugai lakos.
Egy brjanszki hivatalnok például arról számolt be, hogy egy hajléktalant tartóztattak le, aki a piacról vitte el a földön hagyott rothadt zöldségeket. „A jelentésben azt írták, hogy a férfi ötezer rubel értékű zöldséget lopott – bár az ügyben csak néhány padlizsán fényképei voltak.” Ezután először finoman, majd nyíltan megfenyegették: „Bácsika, ha nem akarsz börtönbe kerülni, akkor menj a Donbaszba!”
A Vertska szerint vannak olyan rendőrök is, akik igyekeznek tisztességesen dolgozni, formálisan megemlítik a lehetőséget a gyanúsítottaknak, de nem gyakorolnak nyomást, és nem motiválja őket a bónusz.
Az viszont biztos: Oroszországban már nem kell ítélet ahhoz, hogy valaki háborúba menjen – csak egy aláírás kell. És egy rendőr, akinek jól jön a prémium.