ACNEWS

2024. September 10.   |   Hunor, Nikolett napja

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Ad image

Pokoli invázióra számíthatunk: ellepték a betolakodók az országot

Fotó: Wikipedia
Fotó: Wikipedia
Soha nem látott mennyiségben lepte el Magyarországot a csipkéspoloska. Természetes ellensége nincs, de legalább csíp.
Hirdetés
Ad image

Egyre több magyarországi település lakóinak az életét keserítik meg a csipkéspoloskák. A HelloVidék beszámolója szerint már-már invázióról lehet beszélni Miskolc, Zalaegerszeg, Veszprém és Bonyhád esetében is. A legtöbb helyen permetezéssel próbálnak védekezni ellenük, azonban ez a hatalmas fák esetében nem olcsó. Ellepik a fákat, a balkonokat, sőt, a száradó ruhákon is nagy számban találkozni velük.

Leggyakrabban a tölgy és platánfák levelein szeretik meghúzni magukat, azonban kedvelik a hárs, juhar és egyes gyümölcsfák leveleit is. Szélsőséges esetben pedig akár a fa szinte teljes lombkoronája is tönkremehet. Éppen ezért nemcsak az erdőkben, de a lakott területeken is jelentős gondot okoznak. Hiszen, nemcsak a növények halnak meg szépen lassan miattuk, de még csípnek is. Az érzékeny bőrű embereknél ez könnyen gyulladáshoz vezethet. Irtásuk pedig nem egyszerű feladat. Egyrészt ilyen hatalmas területen – csak hazánk esetében majd 600 ezer hektárról beszélünk – roppant nehéz megoldani az erdők kezelését. Ráadásul a csipkéspoloska ellen hatékony szerek más rovarokra is veszélyese. Köztük több fontos beporzóra is.

„Mivel igazi természetes ellensége nincs, ezért arra kár alapozni, hogy majd valahogyan megtalálja a kiegyensúlyozott helyét az európai ökoszisztémában. Mesterséges védekezés egyelőre nem ismert, az erdészetek más területeken dolgozó szakemberek bevonásával jelenleg Európa-szerte igyekeznek megoldást találni a problémára. Nehezíti a védekezés kidolgozását az is, hogy még ha lenne is rendelkezésre álló, környezetbarát és hatékony kémiai anyag ellene, akkor sem lenne egyszerű megoldani a többmillió hektárnyi érintett európai erdő kezelését. Ilyen anyag megléte esetén is legfeljebb a városi parkok, kisebb kirándulóerdők és egyedi fák kezelése tűnik elképzelhetőnek.” – mondta el Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés