Lapunk ezúttal a kétszeres Európa-bajnok , világbajnoki ezüst- és bronzérmes és olimpiai 4. helyezett keletnémet születésű magyar vízilabdázóval beszélgetett, aki jelenleg gyógyszerészként dolgozik, emellett pedig késő este edzéseket tart a következő sportgenerációnak. Dr. Tóth Frank elmondta nekünk, hogyan viszonyuljunk a pandémiás időszakban a gyógyszerekhez, és mi vezetett oda, hogy a labdát orvosi köpenyre cserélje.
– Amikor először láttam, hogy 256-szoros vízilabda válogatott, azt hittem elírás… Hogyan lehetséges ez?
– 1990-től, egészen 2000-ig válogatott voltam. Minden világversenyen és egy torna híján, mindenen részt vettem. Azt az egyet is azért hagytam ki, hogy a vizsgáimat abszolváljam. Lehetett volna több is, de jött a következő generáció. Így alakult.
– Mikor döntötte el, hogy a labdát orvosi köpenyre cseréli?
– 35 éves koromban fejeztem be a pályafutásomat. A döntés már régebben megszületett, már 18 éves koromban felvételiztem a SOTE-ra. ’92-ben fel is vettek… az egy jó év volt, akkor mehettem először olimpiára, és egyetemista is lettem egyszerre.
– Úgy tudom, az édesanyja is az egészségügyben dolgozott. Innen az érdeklődés?
– Igen, a családunkban sok orvos van. A gyógyítás és a segítés szándéka már kiskoromban belém ékelődött. Ovis koromban megkérdezték tőlem, hogy a kék vagy a fehér köpenyt választom, és akkor később a pályára tettek. Erős volt a szülői behatás, ez nálunk egyfajta családi hagyomány.
– A vírus elleni védekezésben milyen vitaminok szedését javasolja?
– Sok tanács terjeng. A vitaminok szedése mindenképpen fontos dolog, az immunrendszernek erősnek kell lennie, hogy megfelelően reagáljunk rá, ha esetleg elkapjuk a vírust. Fel kell vértezni magunkat, hogy ne okozzon komoly problémát a betegség. Mindenféle vitamint javaslok, hisz az megadja az általános immunerősséget. A lényeg a szinten tartás, és hogy figyeljünk oda magunkra. De nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a túlzott vitaminszedés is problémát okozhat, mindenféle kellemetlen mellékhatást. Nem szabad átesni a ló túloldalára.
– Mikor van ideje edzéseket tartani? Honnan meríti erre az energiát?
– A gyerekeim adják az energiát. Négy lányom van, mellettük nehéz pihenni. Nagyon korán kezdődik a napom, és nagyon későn ér véget. Az edzések fél 9-től, fél 10-ig tartanak. Nehéz, de csinálni kell, hogy a kis csapatom a legjobb legyen.
– Hogyan alakulnak a meccsek most, ebben a bizonytalan időszakban?
– A Magyar Vízilabda Szövetség meg tudja tartani a meccseket. Amikor bezárták az uszodákat nyilván állt egy helyben a bajnokság, de a szövetségnek sikerült megoldania a kérdést. Annak eredményeképp is lehet ezt látni, hogy jó döntés volt, mert az OB1-esek és a kicsik is kijutottak a selejtezőn, ez pedig nagyon sokat számított. A meccsek buborékban vannak, nézők nélkül, minden előírást betartva. Ezeket le kell játszani, de szerencsére Magyarországon jól működik ez a dolog.