Krizbai Tecát 2011-ben, a Csillag Születik versenyzőjeként zárta szívébe az ország, ahol egészen a döntőig jutott. A látássérült énekes azóta 25 éves felnőtt nő lett, nemrég megházasodott és ma már pszichológusként dolgozik. Az egykori kiscsillag interjút adott az AcNewsnak, ahol az elmúlt tíz évéről és új hivatásáról is mesélt.
- Énekesnőként ismerhettünk meg. Hogy lett belőled mégis pszichológus?
- Nagyon szerettem a Csillag Születiket és akkor azt gondoltam, hogy a zenében van a jövőm. Az idő előrehaladtával azonban rájöttem, hogy látássérültként nehéz ebben a szakmában érvényesülni. Tizedikes voltam, mikor elkezdtem azon gondolkodni, hogy lehet másban kellene karriert építenem. Mindig is jó „lelki szemetesláda” voltam, érdekeltek az emberek gondolatai, érzései, problémái, és szívesen adtam tanácsokat is, amik ténylegesen segítettek is rajtuk. Többen is javasolták nekem, hogy kössem össze a kettőt és legyek zeneterapeuta. Megtetszett az ötlet, el is kezdtem utána olvasni a dolgoknak, elvégeztem az Eötvös Loránd Tudományegyetem alap és mesterszakát is, ez idő alatt pedig teljesen beleszerettem a pszichológiába, és már nem volt kérdés, hogy ezzel szeretnék a jövőben is foglalkozni.
- A zene akkor teljesen el is tűnt az életedből?
- Nem és nem is fog. A szobámban ugyanúgy ott áll a zongora, ahová gyakran leülök játszani és énekelni. Ha pedig kedvem támad, saját dalokat is szoktam írni. A szeptemberi esküvőmön például egy saját szerzeménnyel mondtam el a férjemnek a fogadalmamat. A zene nekem igazából egy hobbi, kikapcsolódás, ami segít kiszakadni a dolgos hétköznapokból. Fellépni a műsor óta hívnak, én pedig mindig szívesen mondok igent a felkérésekre. Egyszer talán majd tudom mindezt a pszichológiával ötvözni, és így gyógyítani az emberek lelkét.
- Lassan két éve dolgozol iskolapszichológusként a volt gimnáziumodban. Mennyire értesz könnyen szót a mai kamaszokkal?
- Az elején kicsit tartottam ettől, de mivel fiatal vagyok és élénken emlékszem arra, hogy milyen problémákkal küzdöttem ennyi idősen, nagyon hamar sikerült egy hullámhosszra kerülnöm velük. Jómagam is meglepődtem, hogy már ilyen fiatalon mennyi mentális problémával, illetve traumával kell megküzdeniük a kamaszoknak. Gondolok itt a legegyszerűbb szorongáson vagy önbizalomhiánytól kezdve egészen a szexuális zaklatásra. Fontos, hogy már ilyen korban kezeljék ezeket, hiszen minden kihathat a felnőtt korukra is. Rengeteg gyerek jelentkezik hozzám a suliból, ami azt mutatja, hogy valóban szükség van a munkámra és a segítségre.
- A járvány alatt is rendelsz?
- Igen, de most a személyes órák helyett online tartom a foglalkozásokat. A kamaszokban a digitális oktatás és a bezártság miatt még inkább előjönnek a problémák, és jobban igénylik a beszélgetéseinket. Emellett több külföldi lelkisegély szolgálatnál is dolgozom szintén online, mert a helyzet miatt ott is egyre több a páciens. Kint azt veszem észre, hogy az emberek sokkal nagyobb hangsúlyt fordítanak a mentális egészségükre és a megelőzésre, itthon viszont egyelőre csak akkor fordulnak szakemberhez, ha már súlyosabb a helyzet. Ebben az időszakban pedig még inkább előjön az emberekből a szorongás és a félelem, de talán a párkapcsolatokra van leginkább hatással a bezártság.
- Igen tapasztalható, hogy a pandémia alatt megnőtt a szakítások és a válások száma. Mit tanácsolsz, hogyan lehet ezt a pároknak elkerülni?
- Mindenképpen érdemes napirendet készíteni, és ezt betartani, így nem folyik szét az idő. Ebbe pedig iktassunk bele otthoni randikat. Lehet ez egy közös filmnézés, társasjátékozás vagy egy gyertyafényes vacsora. Ezekre az alkalmakra pedig ugyanúgy készüljünk, öltözzünk ki. A bezártság miatt jobban kijönnek az ellentétek, feszültségek is, ezeket mindenképp beszéljük ki, most van rá bőven időnk. A folyamatos együttlét is lehet zavaró, érdemes énidőt is tartani, amikor elvonulunk az otthonunk két különböző pontjára, és azt csinálunk, amit csak akarunk. Ezeket én is alkalmazom a saját kapcsolatomban, mert mint minden párnál, még nálunk is vannak súrlódások, hiába vagyunk együtt hat éve. Mindennek a megfelelő kommunikáció az alapja.
- Mik a jövőbeli terveid?
- Szeretném bebizonyítani, hogy vakként is lehet valaki jó pszichológus, mert még mindig vannak kétkedők. Úgy érzem, jó úton haladok efelé. A helyzet miatt az online rendelésben látom a jövőt, ezért inkább ez irányba tervezek tovább fejlődni itthon és külföldön egyaránt. A folyamatos képzés is nagyon fontos számomra, elvégeztem már számos tréninget és tanfolyamot, ezt is folytatom. A magánéletem terén pedig a férjemmel szeretnénk néhány éven belül szülőkké válni.