Mark Rutte NATO-főtitkár kijelentette, hogy a szövetség országai jelentősen erősíteni kívánják védelmi-ipari együttműködésüket, és a július 7–8-i ankarai NATO-csúcson több tízmilliárd dollár értékű védelmi üzleteket jelentenek be.
A Reuters beszámolója szerint Rutte washingtoni felszólalásában azt mondta: a találkozó erős üzenet lesz Vlagyimir Putyin orosz elnöknek arról, hogy a szövetség kész válaszolni minden „ostoba lépésre ellenünk”. Rutte úgy fogalmazott: Putyin „nem a vállalásoktól fél, hanem attól, hogy teljesítjük őket – és pontosan ezt tesszük, Vlagyimir. Meg fogjuk védeni magunkat.”
A NATO-főtitkár a szövetség védelmi termelésben meglévő előnyéről is beszélt.
„Ez üzenet az oroszoknak: tudjuk, mit csináltok, és mi jobbak vagyunk benne” – jelentette ki.
Rutte elárulta, hogy a tagállamok a csúcstalálkozón hangsúlyozni fogják elkötelezettségüket a védelmi kiadási célok mellett.
„A csúcson az első napon nagy védelmi ipari napot tartunk. Rengeteg új szerződést, szándéknyilatkozatot és jelentős megállapodások aláírását fogják látni” – mondta Rutte.
A NATO-főtitkár hangsúlyozta: ezekkel a lépésekkel az Észak-atlanti Szövetség eltökéltségét kívánják demonstrálni saját állampolgáraiknak és Oroszországnak egyaránt – írta az Urian. Rutte azt is bejelentette, hogy a NATO-országok a csúcstalálkozón megerősítik Ukrajna támogatását.
„A biztonságunk összefügg. Ukrajna megmutatta, hogy Oroszország agressziója nem állít meg bennünket” – mondta.



