Megtört a több mint egy éve tartó „rádiócsend” – a Kreml ura kifejezetten rosszul lett az amerikai és a kínai elnök kézfogásától. Putyin abban érdekelt, hogy a két nagyhatalom viszonya minél mélyebbre süllyedjen.
Az amerikai és a kínai elnök találkozójának egyik legfontosabb eredménye az lett, hogy a két ország újrakezdi a magas szintű katonai kommunikációt, bár továbbra is sok a vitás kérdés – idézi a Guardiant a Telex. Oroszország esetében azt kérte az amerikai elnök, hogy Kína továbbra se támogassa az oroszokat fegyverekkel.
Az egyeztetésen a kínai elnök, Hszi Csin-ping részéről elhangzott, hogy „irreális”, hogy a két legnagyobb gazdasági és katonai szuperhatalom bármelyike elvárja, hogy „átalakítsa a másikat”, viszont hozzátette: a Föld elegendően nagy Amerika és Kína számára is. Biden az eddigi legkonstruktívabb és legtermékenyebb megbeszélésüknek nevezte a találkozót, de továbbra is diktátornak tartja Hszi Csin-pinget.
A találkozó egyik legfontosabb eredménye, hogy a két nagyhatalom a jövőben folytatja majd a katonai kommunikációt. Megbeszélésekre kerül majd sor a katonai parancsnoki lánc más szintjein is.
Kína 2022 augusztusában megszakította Amerikával a katonai kapcsolatokat, miután Nancy Pelosi, a képviselőház akkori elnöke 2022 augusztusában Tajvanra látogatott.
Arra most sem született egyértelmű válasz, hogy az USA egy esetleges pekingi invázió esetén beavatkozna-e a konfliktusba. A kínai külügyminisztérium utólag azt írta, hogy a kínai elnök a csúcstalálkozón figyelmeztette Joe Biden amerikai elnököt, hogy hagyjon fel Tajvan felfegyverzésével.
A két elnök négyszemközti beszélgetésén szóba került Irán és Oroszország is: Biden arra kérte Hszit, hogy használja befolyását a globális feszültségek csillapítására. Külön hangsúlyt kapott Irán, Biden azt szeretné elérni, hogy az ország ne szélesítse ki az Izrael és a Hamász közötti konfliktust.