Az orosz hírportál, az mk.ru publicistája így reagált Rasmussen javaslatára:
Kétségtelen, hogy Ukrajna szétesését csak úgy lehet megakadályozni, ha Kijevet tárgyalásokra ösztönzik. Rasmussen ex-NATO-főtitkár őrültségnek tűnő javaslata is erre irányul: Ukrajnát nem teljes egészében, de azonnal vegyék fel a szövetségbe.
Rasmussen, azt javasolta, hogy vegyék fel a NATO-ba Ukrajnának azt a részét, ahol nem harcolnak a csapataik. És a szövetség alapokmányának 5. cikkelyét terjesszék ki erre a részre is: az ezen a területen történő küldő támadás esetén a NATO-országok döntenének arról, hogy milyen választ adnak (Ebben a cikkelyben ugyanis nem szerepel az azonnali kollektív katonai válaszadás kötelezettsége, ne keressük, ez egy mítosz – a szerk.). Ilyen körülmények között, feltételezik, Oroszország nem fog mélységi csapásokat mérni – ez pedig lehetővé tenné Kijev számára, hogy átcsoportosítsa erőit a frontra és aztán beledöngölje az oroszokat az anyaföldbe.
Szerencsétlen példa: az NDK független állam volt. Az orosz csapatok által megszállt ukrán területeket minek tekintenék? Ha „ideiglenesen megszálltnak”, akkor az 5. cikkely a NATO-t azonnal s közvetlen fegyveres konfliktusba vonja Oroszországgal. Erre pedig Nyugaton senki sem hajlandó. Már a nyári NATO-csúcson is félresöpörték Ukrajnát homályos ígéretekkel, hogy nem súlyosbítsák a helyzetet; most pedig, a közel-keleti konfliktussal együtt ez fantasztikumnak tűnik. És ha ezeket a területeket nem ismerik el Ukrajna részének, akkor a támadással Ukrajna egy hódító háborút vívó NATO-ország lesz.
A Nyugatnak most két dologra van szüksége: legalább arra a területre, amelyet Ukrajna ellenőrzése alatt tart, és időre, hogy újra összeállítsa az ukrán hadsereget, és megvárja, amíg a nyugati hadiipari komplexum eléri a szükséges kapacitást, hogy fegyvereket és lőszert gyártson a számára. A séma természetesen leegyszerűsítő, bár nem veszi figyelembe a nyugati országok politikai zavargásait és számos más tényezőt, de alapvetően helyes.
Rasmussen javaslata tárgyalásokat, befagyasztást, szünetet jelent. Kijevet már most is aktívan ösztökélik erre, és nem kizárt, hogy elkezdik rugdosni is. Nem véletlenül esik egyre több szó Zaluzsnijról, mint Zelenszkij utódjáról. És nem véletlen, hogy Zaluzsnyijt máris de Gaulle-hoz hasonlítják. Utóbbi, hogy túlozzunk, „feladta” Algériát (francia gyarmatot), de ezzel megerősítette Franciaországot.