A német belügyminiszter arra szólította fel az iskolákat, hogy oktassák a gyermekeket a polgári védelmi ismeretekre – írja a dalilymail.co.uk. Emellett arra kéri a polgárokat, hogy halmozzanak fel élelmiszert, vizet és más, alapvető fontosságú eszközöket. Ily módon készüljenek az európai biztonsági helyzet romlására és a növekvő harmadik világháborús fenyegetésre.
A kormány az intézkedésektől azt várja, hogy a német iskolások megtanulják, hogyan reagáljanak a háborúszerű események bekövetkezésekor. A minisztérium szóvivője szerint „nagyobb figyelmet kell fordítani a polgári védelemre, beleértve az iskolákat is”. A közelmúlt riasztó geopolitikai fejleményei és a szakértők nyilatkozatai alapján úgy vélte, hogy Oroszország néhány éven belül készen állhat arra, hogy csapást mérjen a NATO területén.
Roderich Kiesewetter, a konzervatív CDU védelmi szóvivője szerint „feltétlenül szükséges”, hogy az iskolásokat kiképezzék a vészhelyzetekre. Mint fogalmazott, ez a csoport „különösen sebezhető és vészhelyzetben különösen érintett”. A szóvivő továbbá finn mintára kötelező katasztrófaelhárítási alapképzést követel.
A német kormány készen áll arra, hogy a Szövetségi Polgári Védelmi és Katasztrófavédelmi Hivatalon keresztül minden iskolát és tanárt ellásson a szükséges anyagokkal. Mindezt annak ellenére közölték Berlinben, hogy az oktatási kérdésekről az egyes szövetségi államok önállóan döntenek.
A német kormány a közlemúltban elfogadta az Európai Unió Bizottságának új kezdeményezését is a háborús készültségről. Ezért azt javasolták, hogy minden német állampolgár készítsen össze egy legalább 72 órára elegendő túlélőcsomagot a vonatkozó ajánlások szerint. Kiesewetter rámutatott, hogy Németország „nagyon kevéssé ellenálló” a válságkészültség terén az északi országokhoz képest. Az aggodalmakat fokozza, hogy a németek nem állnak készen egy nagy konfliktusra és nemcsak a rosszul felszerelt hadsereg jelent problémát. A Vöröskereszt illetékesei szerint például a lakosság nagy része teljesen védtelen maradhat egy valódi vészhelyzetben. A polgári védelem pedig teljesen alulfinanszírozott, szervezetlen és összességében elavult.
A múlt hónapban napvilágot látott egy becslés, mely szerint Németországnak legalább 30 milliárd eurót kellene elköltenie ahhoz, hogy polgári védelmét felkészítse a minimális háborús normákra. Eközben a német Szövetségi Hírszerző Szolgálat és a német hadsereg főfelügyelője, Carsten Breuer rámutatott arra, hogy egy Európát fenyegető nagy háború reális forgatókönyv. „Elemzéseink szerint Oroszország négy-hét év alatt képes megtámadni a NATO területét” – mondta Breuer a közelmúltban egy berlini biztonsági konferencián.