A német belügyminiszter jelentette be, hogy átmenetileg kiterjesztik az ellenőrzést az ország minden határára. A lépés célja, hogy az illegális migrációt visszaszorítsák és ezzel csökkentsék a szélsőséges iszlamisták jelentette veszélyt. „Konkrét intézkedésekkel erősítjük a nemzetbiztonságunkat, és folytatjuk az irreguláris migráció elleni szigorú fellépést.” – idézte az MTI Nancy Faesert. A belügyminiszter szerint az intézkedésről az uniót is értesítették, miután az intézkedés a Franciaországgal, Luxemburggal, Hollandiával, Lengyelországgal, Csehországgal, Ausztriával és Svájccal közös határokat is érinti.
A lépésre valószínűleg azért kerül ilyen gyorsan sor, mert a német koalíciós kormány megriadt az AfD türingiai és szászországi előretörésétől, és a közeli branderburgi választások előtt akarnak némi, de látványos erőt mutatni. Mert a német polgároknak elegük van a lassan mindennapossá váló utcai késelősekből – rettegnek a migránsoktól.
A szigorított ellenőrzések szeptember 16-án kezdődnek el és fél éven keresztül fognak tartani a tervek szerint. „Amíg az új Közös Európai Menekültügyi Rendszerrel nem sikerül létrehoznunk az Európai Unió külső határainak erős védelmét, addig a saját országhatárainkon kell tovább erősíteni az ellenőrzéseket.” – mondta Faeser. Egyúttal arra is emlékeztetett mindenkit, hogy 2023 októbere óta több mint 20 ezer embert fordított vissza Németország a határairól. „Az ellenőrzés bevezetése a teljes országhaton az illegélis migráció további korlátozását és az iszlamista terrorizmus jelentette veszélyekkel, valamint a súlyos bűncselekményekkel szembeni védekezést szolgálja. Mindent megteszünk azért, hogy jobb védelmet biztosítsunk az országunkban élő emberek számára.” – emelte ki a miniszter.
Az osztrák belügyminiszter, Gerhard Karner a fentiekre reagálva kijelentette, hogy ne számítsanak rá… Ausztria nem fogad be olyanokat, akiket visszafordítottak a német határról. Karner szerint Németországnak joga van visszaküldeni azokat, akik egy másik országban indították el menedékjogi kérelmüket. Azonban a hivatalos eljáráshoz a kérelemben érintett tagállam beleegyezése is szükséges. (MTI-AcNews)