A német lakosságot arra utasították, hogy tegyenek lépéseket a felkészülés érdekében, miután Vlagyimir Putyin ismét nukleáris csapással fenyegetett.
A helyzetet tovább fokozta, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte, hogy Ukrajna hosszú hatótávolságú rakétákat használjon oroszországi célpontok ellen. Moszkva szerint ezekkel a rakétákkal már meg is támadtak egy fegyverraktárt a brjanszki régióban. Putyin szeptemberben kijelentette, hogy ha a nyugati országok megengedik Ukrajnának, hogy mélyen Oroszország területére csapást mérjen, „az azt jelenti, hogy a NATO-országok, az USA és az európai országok háborúban állnak Oroszországgal.”
Németország szerepe és előkészületei
Boris Pistorius német védelmi miniszter szerint Oroszország nemcsak katonai, hanem hibrid fenyegetést is jelent, és Európának széleskörű védekezési stratégiát kell kialakítania. A német külügyminiszter kijelentette, hogy az ország nem hagyja magát megfélemlíteni Putyin által, különösen miután kiderült, hogy Németország NATO-logisztikai központként szolgálhat egy esetleges konfliktus eszkalációja esetén – írja a Mirror.
Egy „Operationsplan Deutschland” nevű, 1000 oldalas dokumentum szerint Németország több százezer NATO-katonának adhat otthont, és logisztikai csomópontként működhetne a frontvonalra irányuló katonai felszerelések, élelmiszer és gyógyszerek szállításában.
A német hadsereg a lakosságot és a vállalatokat is tájékoztatja arról, hogyan védjék az infrastruktúrát, és készüljenek fel drónok, kémkedés és szabotázs támadások esetére. Vészhelyzeti terveket kell kidolgozni, amelyek meghatározzák az emberek feladatait egy esetleges krízishelyzetben, és felhalmozásra kerülő dízelkészleteket is javasolnak.
Kábelek elleni szabotázs
Pistorius miniszter kedden kijelentette, hogy a Balti-tenger alatt húzódó két adatkábel, amelyek egyike Németországban végződik, valószínűleg szabotázs következtében sérült meg. Az egyik kábel, a C-Lion1, Helsinkitől Rostockig húzódik közel 1200 kilométeren át, míg egy másik kábelt Litvánia és Svédország között rongáltak meg.
Pistorius szerint ezek az incidensek „nagyon egyértelmű jelei annak, hogy valami történik.” Bár konkrét bizonyíték egyelőre nincs, a miniszter szerint nem valószínű, hogy a kábelek véletlenül sérültek volna meg, és a történteket hibrid akciónak tekintik, amely nagy valószínűséggel szabotázs eredménye.
A többiek is mocorognak
Svédország és Finnország kormánya a hét elején tett közzé felhívást, hogy felkészítsék lakosaikat a lehetséges háborús helyzetekre. Finnország egy átfogó felkészülési weboldalt indított, míg Svédország több mint 5 millió tájékoztató füzetet küld ki háztartásaiba. A 32 oldalas kiadvány konkrét tippeket tartalmaz, például tartós élelmiszerek és víz tárolásáról, és illusztrált formában ismerteti a lehetséges fenyegetéseket.
Mindemellett az orosz Polgári Védelmi és Vészhelyzeti Kutatóintézet bejelentette, hogy megkezdődött a „KUB-M” atombiztos mobilbunker sorozatgyártása a lakosság védelme érdekében.
Orbán Viktor miniszterelnök ma reggelre pedig összehívta a Védelmi Tanács ülését az ukrajnai háború legújabb fejleményei, illetve a konfliktus eszkalációjának fokozott veszélye miatt.
„A védelmi tanács jelentését meghallgattam. Soha nem volt ilyen nagy a háború eszkalációjának veszélye. A következő hetekben, hónapokban, Magyarország minden tudására, eszközére, minden diplomáciai tapasztalatunkra szükség lesz, hogy ebből a háborúból továbbra is kimaradjunk. Mert, hogy Magyarországnak ebből a háborúból továbbra is ki kell maradnia!” – mondta a miniszterelnök.