Péntek óta mintegy 900 fogvatartott teljesít szolgálatot, akik többnapos kiképzést végeztek előtte. Feladataik közé tartozik a tűzvédelmi sávok kialakítása és az égő anyagok, például kidőlt fák eltávolítása. Munkájukért napi legfeljebb 4 ezer forintnak megfelelő összeget kapnak.
Csak bizonyos foglyok segíthetnek
Minden egyes mentőmunkásként eltöltött nap két nappal rövidíti a börtönbüntetést is. Csak olyan rabok dolgozhatnak segítőként, akik legfeljebb nyolcéves börtönbüntetésüket töltik, és nem olyan bűncselekményekért, mint például nemi erőszak vagy gyújtogatás.
Minden bizonnyal még sok napba telik, mire a börtönlakók segítő küldetése befejeződik. Ennek oka, hogy a Los Angelesben és környékén ismét kiterjedtek a pusztító erdőtüzek. Szombaton a lángok a Pacific Palisades környékéről keletre és északra terjedtek tovább, többek között a sűrűn lakott San Fernando völgy felé. A Los Angeles megyei halottkémi hivatal szerint a halálos áldozatok száma legalább 16-ra emelkedett.
A hatóság a szennyezett levegőre figyelmeztet
A tüzek érezhetően rontják a levegő minőségét is Los Angeles környékén. A megyei egészségügyi hivatal azt tanácsolta a lakosoknak, hogy a lehető legkevesebbet hagyják el otthonaikat. Akinek a szabadban kell dolgoznia, használjon N95-ös légzőkészüléket – ami megfelel az európai FFP2 szabványnak. A kerület már pénteken közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett a tüzek okozta fokozott légszennyezettség miatt – írja a krone.at.
Közben további vita alakult ki a tüzek mértékének felelősségéről. Donald Trump megválasztott elnök „hozzá nem értéssel” vádolta a demokraták által irányított Kalifornia hatóságait a tüzek kezelésében. A tűz alá vett Los Angeles polgármestere, Karen Bass szombaton biztosította, hogy minden hatóság egy irányba húzott a tüzek leküzdésében. A Los Angeles-i tűzoltóparancsnok korábban bírálta a tűzoltóság nem megfelelő finanszírozását.
A fosztogatások megakadályozása érdekében éjszakai kijárási tilalom maradt érvényben Pacific Palisadesben és Altadenában.