ACNEWS

Sivatagból gyűjtik össze a márkás, méregdrága ruhákat

Illusztráció / Kép: Pexels
Illusztráció / Kép: Pexels
Calvin Klein farmer ingyen? Nem beugratás. Egy ruhaipari pazarlás ellen küzdő szervezet aranybányával felérő ruhabányát aknáz ki a sivatagban.
Hirdetés
Ad image

A világtól távol, a chilei Atacama sivatag dűnéi között hegyekben állnak a márkás ruhadarabok. A kereskedők eladatlan készleteiket szándékosan helyezik el a kietlen és lakatlan tájakon – írja a theguardian.com.

Bastián Barria építőmérnök olyan aktivista, aki kidobott ruhadarabokat keres a sivatagban. Egy átlagos napon százszámra találja a hordható ruhaneműket. Farmerek, ruhák, rövidnadrágok, szoknyák állnak nagy hegyekben. Megdöbbentő módon a felük tökéletes állapotú, soha nem hordták őket. A begyűjtött ruhákat Barria ahhoz az immár több tonnás ruhakupachoz adja, amelyet a közelben, egy barátja házában tárol. Tisztítás, csomagolás után készen állnak arra, hogy új gazdájukhoz kerüljenek.

A nagy ruhaipari cégek által eladhatatlannak ítélt cikkeken azonban Barria nem nyerészkedik. Mint pazarlás ellen küzdő aktivista, ingyen hirdette meg az első kontingenst március 17-én. Közel 300 ruhadarab képeit töltötte fel az oldalára, köztük Nike, Adidas, Calvin Klein márkajelzésű termékeket. A „vásárlóknak” csak a postázásért kellett fizetniük. Nem is csoda, hogy az első tétel alig öt óra alatt elfogyott. Brazil, kínai, francia, brit és amerikai érdeklődők csaptak le villámgyorsan rájuk.

A 32 éves Barria a chilei Atacama sivatagban halmozódó ruhahegyekre és azok környezeti hatásaira szeretné felhívni a figyelmet friss kampányával. Korábban szervezett már olyan divatbemutatót is, amelynek során a modellek a sivatagban vonultak fel, az ott talált ruhákban. Barria egyébként társalapítója a Desierto Vestido nevű szervezetnek. Elmesélte, hogy alig hitte, amikor arról értesült, hogy a sivatag tele van tökéletes állapotú dizájnerruhákkal. Feltette magának a kérdést, hogy vajon miért vannak ott, ha valaki szívesen hordaná őket.

Chile már régóta a használt és eladatlan ruházat célpontjának számít. A többnyire Kínában és Bangladesben készült ruhák általában megjárják Európa, Ázsia és Amerika üzleteit. Ha nem veszik meg őket, feleslegessé válnak és mennek a sivatagba. Csak 2022-ben 131 ezer tonnányi ruha érkezett Chilébe, majd végezte a sivatagi dűnéken és alattuk. A ruhahegyek méretére jellemző, hogy az űrből is látszanak. Időnként égetéssel próbálják őket megsemmisíteni, ám a mérgező füst miatt ez nemcsak lassú, de tilos is.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!