A világtól távol, a chilei Atacama sivatag dűnéi között hegyekben állnak a márkás ruhadarabok. A kereskedők eladatlan készleteiket szándékosan helyezik el a kietlen és lakatlan tájakon – írja a theguardian.com.
Bastián Barria építőmérnök olyan aktivista, aki kidobott ruhadarabokat keres a sivatagban. Egy átlagos napon százszámra találja a hordható ruhaneműket. Farmerek, ruhák, rövidnadrágok, szoknyák állnak nagy hegyekben. Megdöbbentő módon a felük tökéletes állapotú, soha nem hordták őket. A begyűjtött ruhákat Barria ahhoz az immár több tonnás ruhakupachoz adja, amelyet a közelben, egy barátja házában tárol. Tisztítás, csomagolás után készen állnak arra, hogy új gazdájukhoz kerüljenek.
A nagy ruhaipari cégek által eladhatatlannak ítélt cikkeken azonban Barria nem nyerészkedik. Mint pazarlás ellen küzdő aktivista, ingyen hirdette meg az első kontingenst március 17-én. Közel 300 ruhadarab képeit töltötte fel az oldalára, köztük Nike, Adidas, Calvin Klein márkajelzésű termékeket. A „vásárlóknak” csak a postázásért kellett fizetniük. Nem is csoda, hogy az első tétel alig öt óra alatt elfogyott. Brazil, kínai, francia, brit és amerikai érdeklődők csaptak le villámgyorsan rájuk.
A 32 éves Barria a chilei Atacama sivatagban halmozódó ruhahegyekre és azok környezeti hatásaira szeretné felhívni a figyelmet friss kampányával. Korábban szervezett már olyan divatbemutatót is, amelynek során a modellek a sivatagban vonultak fel, az ott talált ruhákban. Barria egyébként társalapítója a Desierto Vestido nevű szervezetnek. Elmesélte, hogy alig hitte, amikor arról értesült, hogy a sivatag tele van tökéletes állapotú dizájnerruhákkal. Feltette magának a kérdést, hogy vajon miért vannak ott, ha valaki szívesen hordaná őket.
Chile már régóta a használt és eladatlan ruházat célpontjának számít. A többnyire Kínában és Bangladesben készült ruhák általában megjárják Európa, Ázsia és Amerika üzleteit. Ha nem veszik meg őket, feleslegessé válnak és mennek a sivatagba. Csak 2022-ben 131 ezer tonnányi ruha érkezett Chilébe, majd végezte a sivatagi dűnéken és alattuk. A ruhahegyek méretére jellemző, hogy az űrből is látszanak. Időnként égetéssel próbálják őket megsemmisíteni, ám a mérgező füst miatt ez nemcsak lassú, de tilos is.