Orgazmuskor számos hormon szabadul fel, többek között oxitocin, prolaktin, gamma-aminovajsav és más endorfinok. Ezek mind hozzájárulnak az álmosság érzéséhez, az oxitocin pedig kulcsszerepet játszik.
„Az orgazmus során felszabaduló hormon a stressz csökkentésével, a védekezőképesség mérséklésével és a félelem nélküli mozdulatlanság elősegítésével hozható összefüggésbe. Ez ideális helyzet az elalváshoz” – mondta Dr. Sue Carter, az Indiana Egyetem kutatóintézetének munkatársa.
A prolaktinról azt feltételezik, hogy nagy szerepet játszik az álmosságban, valamint a szex utáni izgalom csökkenésében. A magasabb prolaktinszintű embereknél fokozott nappali álmosságot tapasztaltak, ami arra utal, hogy a hormon és az álmosság érzése között kapcsolat van.
Érdekes módon az egyik tanulmány – amelyben férfiak és nők szexeltek vagy maszturbáltak a laboratóriumban – azt találta, hogy a prolaktin emelkedése 400 százalékkal nagyobb volt a közösülés után, mint a maszturbáció után, ami a tanulmány szerzői szerint arra utal, hogy ez „fiziológiailag kielégítőbb”.
Hogy ez evolúciós szempontból miért hasznos, azt nem igazán tudjuk biztosan. Az orgazmus után felszabaduló hormonkoktélnak vélhetően a partnerrel való kötődésben van szerepe, és lehetséges, hogy az álmosság érzése inkább csak mellékhatás. Mások szerint ennek köze lehet ahhoz, hogy a nők – akik tanulmányok szerint ugyanolyan álmosak lehetnek szex után, mint a férfiak, különösen az orgazmus után – ne keressenek más partnert, ami alvás közben lényegesen nehezebben megy. Mindkét elméletet természetesen további kutatásokkal kellene feltárni – írja az IfLScience.