Váratlan és sokkoló döntést hozott a Meta: egyik napról a másikra törölte Vámos Miklós József Attila-díjas író több tízezres követőtáborral rendelkező Facebook-profilját. A hivatalos indoklás szerint az oldal „nem felelt meg a közösségi alapelveknek a gyermek szexuális kihasználása tekintetében”. Az ügy Vámos írói pályája egyik legsúlyosabb megrázkódtatásává vált: minderről kétségbeesett nyílt levélben számolt be, amelyet „segélykiáltásnak” nevez.
Az író elmondása szerint előbb jelszóváltoztatásra kérték, majd egy azonosítási folyamat után érkezett a hidegzuhany: nemcsak a hozzáférését vették el, hanem teljes oldalát, bejegyzéseit, kapcsolatait is eltüntették. Vámos állítja, semmi olyan posztot nem tett közzé, amely bármiféle összefüggésben lenne gyermekek elleni szexuális erőszakkal.
„Ugyan melyik posztom utal a gyermek szexuális kihasználására? Viccelnek velem? Büntetőjogi felelősségem teljes tudatában kijelentem, hogy semelyik. Sajnos, nem ajánlhatom, hogy ellenőrizze az olvasó, mert megszűnt a profilom, az összes kitett szöveggel, fényképpel, és a hatvankétezer plusz követővel együtt”
– fogalmazott.
Vámos Miklós most teljes bizonytalanságban várja, mi következik. Úgy érzi, egyetlen kattintással száműzték őt a nyilvánosság egyik legfontosabb fórumáról, és ezzel nemcsak a saját hangját, hanem olvasóival való kapcsolatát is elvágták. Kifogást emelhet a döntés ellen, de csak az arctalan döntéshozóknál. „A nagyhatalmú tech-császárság áthatolhatatlan kínai (angol?) fallal vette magát körül. Mintha egy láthatatlan erőhatalomról pattanna vissza bárki, aki reklamálni vagy akár csak kérni szeretne. Borzasztó érzés, tehetetlenség a köbön” – írta, hozzátéve, hogy utoljára a szocializmusban vívott ilyen szélmalomharcot, amikor rendőrhatósági figyelmeztetést kapott. Annyi bizonyos, hogy az igazságot mindenképp ki akarja deríteni, mert a vád súlya nemcsak a pályáját, hanem az emberi becsületét is fenyegeti.