A striákat gyakran összekeverik a narancsbőrrel. Ennek az az oka, hogy leggyakrabban ugyanazokon a testtájakon – hason, combon, csípőn, fenéken – alakul ki. Ugyanakkor ez a két jelenség nem is lehetne különbözőbb egymástól.
A narancsbőr ugyanis a zsírsejtek kiboltosulása (öblösödése – a szerk.) a bőrfelszín felé. A striák pedig a bőr feszülési irányára merőleges lila vagy vörös csíkok, amelyek az idő múlásával gyöngyház színűvé fakulnak. A csíkok jellemzően hirtelen történő, nagymértékű hízás vagy fogyás után jelentkeznek. Nők körében leggyakrabban terhesség következtében, míg a férfiak esetében túl intenzív testépítés során alakulnak ki. Kialakulásuk oka tulajdonképpen az, hogy a bőr alatti kötőszövet nem tud ugyanolyan ütemben növekedni, mint a bőr felső rétege, így az megreped vagy akár el is szakad.
Fotó: EverDerm Klinika
A kötőszövet gyengeségét a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás is fokozhatja, ugyanakkor sajnos a genetika is nagyban befolyásolja a striák kialakulására való hajlamot. Szerencsére számos olyan módszer létezik, melyekkel csökkenthetjük a striák kialakulásának kockázatát. Érdemes már fiatal korban elkezdeni bőrünk rendszeres ápolását jó minőségű testápoló termékekkel vagy különféle olajokkal. Ez lehet a mogyoróolaj, a lenolaj vagy a kökényolaj is. Érdemes az étrendre is odafigyelni, lehetőleg minél több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Ezek magas antioxidáns tartalmuk miatt segítenek a bőr frissességének megőrzésében. Ezen túl természetesen a megfelelő mennyiségű napi folyadékfogyasztás is elengedhetetlen a bőr rugalmasságát biztosító kollagén termeléséhez.
Ezek a módszerek azonban nem tudnak száz százalékos megoldást nyújtani a striák kialakulása ellen. A gyöngyház színű vékony csíkok sokak számára nem csak esztétikai, hanem lelki problémát is okoznak. Sok esetben a magabiztosság csökkenéséhez is vezetnek. A sminktetoválás legújabb generációja, azaz az orvosi mikropigmentáció megjelenése azonban lehetőséget kínál a striák „eltávolítására”.
Az orvosi tetoválás során a sminktetováló a vendég saját testszínét keveri ki a festékanyagokból, majd azt viszi fel az adott testrészre. Ezzel homogenizálni tudja a területet, és mások számára láthatatlanná varázsolni a striákat, vagy akár más, kisebb hegeket. Az eljárás, szintúgy mint a sminktetoválás, teljesen fájdalommentes. Viszont a beavatkozást 1-2 évente meg kell ismételni, mivel a festékanyag ennyi idő alatt lassan kikopik a bőrből. A hegek és striák orvosi tetoválással való eltüntetése nagyon sok embernek nyújthat segítséget és adhatja vissza egészséges önbizalmukat.
(x)