Japán a világ legalacsonyabbnak számító 13 évről 16 évre emelte a beleegyezési korhatárt. Erre azért volt szükség, mert a törvényhozók kulcsfontosságú reformokat fogadtak el a szexuális bűncselekményekre vonatkozó jogszabályokban.
Az új törvényjavaslat tisztázza a nemi erőszakkal kapcsolatos büntetőeljárási követelményeket és büntethetővé teszi a kukkolást. Egyhangú szavazással jutott át a parlament felsőházán.
A beleegyezési korhatár – amely alatt a szexuális tevékenység nemi erőszaknak minősül – Nagy-Britanniában 16 év, Franciaországban 15 év, Németországban és Kínában pedig 14 év. Japánban 1907 óta 13 éves és annál idősebb gyermekeket beleegyezésre képesnek tekintették.
Az új törvény értelmében a legfeljebb öt év korkülönbséggel rendelkező tizenéves párok mentesülnek a büntetőeljárás alól, ha mindkét partner elmúlt 13 éves.
Japán legutóbb 2017-ben vizsgálta felül a szexuális bűncselekményekre vonatkozó büntető törvénykönyvét. Több mint egy évszázad óta először. A kampányolók szerint akkor a reformok nem voltak elégségesek. 2019-ben pedig a nemi erőszakkal kapcsolatos ügyekben hozott felmentő ítéletek sorozata országos tiltakozásokat váltottak ki.
A korábbi törvény szerint az ügyészeknek bizonyítaniuk kellett, hogy az áldozatok erőszak és megfélemlítés miatt cselekvőképtelenek voltak. A kritikusok azzal érveltek, hogy ez a követelmény valójában az áldozatokat hibáztatta, amiért nem tanúsítottak elég ellenállást.
A pénteken elfogadott törvényjavaslat felsorolja azokat a példákat, amelyek alapján nemi erőszak miatt büntetőeljárás indítható. Ezek közé tartozik, hogy az áldozat alkohol vagy kábítószer hatása alatt állt, megijedt, és az elkövető kihasználta a társadalmi helyzetét.
Egy igazságügyi minisztériumi tisztviselő az AFP-nek korábban azt mondta, hogy a pontosítások „nem arra irányulnak, hogy könnyebbé vagy nehezebbé tegyék” a nemi erőszakkal kapcsolatos ítéleteket. De „remélhetőleg következetesebbé teszik a bírósági ítéleteket”.
A törvényjavaslat az igazságügyi minisztérium szerint egy új „látogatási kérelem bűncselekményt” is tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy azok, akik megfélemlítéssel, csábítással vagy pénzzel kényszerítik a 16 év alatti gyermekeket arra, hogy szexuális céllal találkozzanak, egy évig terjedő börtönbüntetésre vagy 500 000 jen (kb 1,2 millió forint) pénzbírságra számíthatnak – számolt be róla a Guardian.