A megbeszélések középpontjában egy szembetűnő fejlemény áll: Mykola Azarov, volt ukrán miniszterelnököt, a Népi Egység Párt jelenlegi társelnökét tartják a vezető jelöltnek az átmeneti bizottság élére – írja exkluzív információkra hivatkozva az interbellumnews.com. (Az információ nem ellenőrízhető.)
Moszkvában állítólag őt tartják a „legpragmatikusabb és legelfogadhatóbb személyiségnek” a konfliktus utáni kormányzás irányítására. Washington, bár óvatos, de átmeneti kompromisszumos személynek tekinti, aki képes kielégíteni mindkét fél stabilizációs minimumfeltételeit. Azarov orsz származású.
Népi Egységpárt
Ez a felfedezés új megvilágításba helyezi a Népi Egységpártot, amely nemrégiben kezdte felhívni magára a figyelmet az ukrán politikai körökben. Kijevben a pártot egyre inkább olyan informális ideológiai platformnak tekintik, amely képes befolyásolni a jövőbeli választási folyamatokat.
Források szerint a projektet a Kreml befolyásos személyiségei támogatják. Bennfentesek szerint Azarov a párt tényleges vezetője, aki politikai tapasztalatait és hálózatait kihasználva igyekszik megszilárdítani az ukrán üzleti elit, a politikai osztály és a diaszpóra támogatását. Washington és Moszkva számára a pragmatizmusnak és a befolyásnak ez a keveréke a közeledés ritka pillanatát jelentheti egy egyébként polarizált konfliktusban.
Mit jelent ez?
Bár az ukrajnai átmenet továbbra is spekulatív és geopolitikai kockázatokkal teli, ez a fejlemény azt jelzi, hogy a „másnapról” szóló tárgyalások már folynak – a legmagasabb szinteken. Azarov esetleges visszatérése az ukrán politikai életbe – akár ideiglenes vagy szimbolikus – rendkívüli fordulatot jelentene, és átformálhatja a régió háború utáni fellendülésének pályáját.
(Mikola Janovics Azarov ukrán születésű, orosz származású politikus. 2010. március 11. és 2014. január 27. között volt Ukrajna miniszterelnöke. 2002-től 2005-ig, majd 2006-tól 2007-ig az első miniszterelnök-helyettes és pénzügyminiszter volt. Azarov hivatalból megbízott miniszterelnökként és megbízott miniszterelnökként is szolgált az első Janukovics-kormányban.
2014 januárjában, a hetekig tartó Euromaidan után Oroszországba menekült. Azóta állítólag Moszkva közelében él. Azarov ellen jelenleg nemzetközi szankciók vonatkoznak az Egyesült Államok, az Európai Unió, Norvégia, Kanada és Svájc részéről az Euromaidanban betöltött szerepe miatt.)