Az afrikai egészségügyi hatóság, a CDC Africa igazgatója, Jean Kaseya arra figyelmeztet, hogy a kelet-kongói konfliktus kiéleződése miatt a betegség jelenlegi kitörése eszkalálódhat.
A Kongói Demokratikus Köztársaság Dél-Kivu tartományában több mint 400 beteg menekült el az Mpox kórházi kezelőközpontokból. „Nem tudjuk, hol vannak ezek az emberek, és nagyon aggódunk” – mondta Kaseya a hatósága heti tájékoztatóján.
Dél-Kivu a korábban majomhimlő néven ismert Mpox egyik központjának számít a járvány által különösen érintett közép-afrikai országban. A betegség potenciálisan veszélyesebb változata itt is elterjedt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly augusztusban a legmagasabb riasztási fokozatot hirdette ki az afrikai Mpox-járványok és az új, potenciálisan veszélyesebb változat miatt. Ennek célja, hogy világszerte fokozott éberségre mozgósítsa a hatóságokat – írja a krone.at.
Csak az év eleje óta 13 afrikai országból csaknem 19 000 Mpox-gyanús esetet jelentettek. Az elmúlt három hétben – az M23 lázadó milícia kelet-kongói előrenyomulása és két tartományi főváros elfoglalása óta – kevesebb esetet jelentettek az országból. Ez azonban a térségben uralkodó bizonytalanságnak, az emberek százezrei menekülésének és a gyanús esetek tesztelésére szolgáló létesítmények összeomlásának köszönhető.
Ennek oka a konfliktus következményei és az amerikai segélyek finanszírozásának megszűnése – mondta Kaseya. „A tűzzel játszunk” – figyelmeztetett. Megnövekedett a kockázata annak, hogy az Mpox gyorsabban terjed a menekülttáborokban. A kapcsolatokat nem lehetett nyomon követni, több egészségügyi intézményt kifosztottak, és sok menekült alultáplált is, így a betegség súlyosabb lefolyású lehet.