A megállapodás értelmében az Egyesült Államok 15 százalékos vámot vet ki minden európai árura, ez jelentős enyhülést jelent a korábban fenyegetett 30 százalékos vámtételhez képest. A szerződés fejében Brüsszel több milliárd dollár értékű befektetéseket és energiavásárlásokat ígért – írja a BBC.
Megállapodásra jutottunk. Ez mindenkinek jó üzlet – jelentette be Trump az újságíróknak. Az elnök hozzátette, hogy a megállapodás „nagyszerű lesz az autóipar számára” és jelentős hatással lesz a mezőgazdaságra is.
Von der Leyen szintén „hatalmas üzletként” értékelte a „kemény tárgyalások” után megszületett egyezséget. Bár korábban a 10 százalékos vám megadásában bízott.
Trump szerint az EU 750 milliárd dollár (253 ezer milliárd forint) értékben vásárol majd amerikai energiát, emellett 600 milliárd dollárral (202 ezer milliárd forint) növeli az Egyesült Államokban történő beruházásait.
Az amerikai elnök a megállapodást „a valaha kötött legnagyobbnak” nevezte, és hozzátette, hogy Washington „három-négy másik országgal” is megállapodásokat tervez kötni.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió között zajló áru- és szolgáltatáscsere a világ egyik legnagyobb kereskedelmi kapcsolatát képezi. Tavaly az Egyesült Államok körülbelül 606 milliárd dollár (204 ezer milliárd forint milliárd forint) értékben importált árukat az EU-ból, és körülbelül 370 milliárd dollár (124 ezer milliárd forint) értékben exportált. Ez az egyensúlyhiány, vagyis a kereskedelmi deficit, Donald Trump számára problémát jelentett, szerinte az ilyen kereskedelmi kapcsolatok azt jelentik, hogy az Egyesült Államok „veszít” – írja az Index.
Az amerikai és uniós delegációk legutóbb szerdán találkoztak, azonban akkor nem sikerült megállapodniuk a kölcsönös vámok mértékéről.
Az Uniónak legkésőbb augusztus 1-ig kellett valamilyen üzletet kötni az amerikai elnökkel.
Frissítés
„Donald Trump nem egyezett meg Ursula von der Leyennel, hanem reggelire megette az Európai Bizottság elnökét.” Orbán Viktor magyar miniszterelnök ezt egy élő Facebook-közvetítésben mondta, kommentálva az amerikai és az EU elnöke által tegnap a skóciai Turnberryben bejelentett 15%-os vámmegállapodást. A Trump „nehézsúlyú tárgyalófél, von der Leyen pedig pehelysúlyú” – hangsúlyozta Orbán. A megállapodás „rosszabb”, mint amit az Egyesült Királyság elért – jegyezte meg, hozzátéve, hogy „nehéz lesz sikerként eladni”.