Az Egyesült Államok leállítja egyes fegyverszállítmányok Ukrajnába történő szállítását, mivel aggodalmak merültek fel, hogy saját készletei túlzottan lecsökkentek – közölték tisztviselők. Ez visszavetést jelent az ország számára, amely megpróbálja elhárítani Oroszország egyre fokozódó támadásait.
Bizonyos lőszereket korábban a Biden-kormány ígért Ukrajnának, hogy segítse annak védelmét a több mint három éve tartó háborúban. A szünet Donald Trump elnök új prioritásait tükrözi, és azt követően következett be, hogy a védelmi minisztérium tisztviselői alaposan megvizsgálták az amerikai készleteket, és aggodalmakat fogalmaztak meg.
„Ezt a döntést az amerikai érdekek előtérbe helyezése érdekében hoztuk. Miután felülvizsgáltuk országunk katonai támogatását és segítségnyújtását más országoknak világszerte” – közölte Anna Kelly, a Fehér Ház szóvivője egy nyilatkozatban. „Az Egyesült Államok fegyveres erőinek ereje továbbra is megkérdőjelezhetetlen – csak kérdezze meg Iránt.”
Ez utalás volt arra, hogy Trump nemrégiben amerikai rakétatámadásokat rendelt el Irán nukleáris létesítményei ellen.
A Pentagon felülvizsgálata megállapította, hogy egyes korábban ígért fegyverek készletei túl alacsonyak. Ezért egyes tételek szállítása nem kerül sorra – közölte egy névtelenséget kérő amerikai tisztviselő.
A védelmi minisztérium nem adott részleteket arról, hogy pontosan mely fegyverek szállítását függesztették fel – írja a Guardian. De mint az AcNews negtudta: A lista tartalmazza a Patriot légvédelmi rakétákat, a 155 milliméteres tüzérségi lövedékeket, a GMLR rakétákat – amelyeket többindítású rakétarendszer lő ki. Valamint a föld-levegő Stinger rakétákat, valamint az AIM-7 és Hellfire rakéták néven ismert sugárhajtású gépek által lőtt rakétákat.
„Az amerikai hadsereg soha nem volt még ennyire felkészült és képzett” – mondta Sean Parnell szóvivő. Hozzátéve, hogy a Kongresszusban tárgyalt jelentős adócsökkentési és kiadási csomag „biztosítja, hogy fegyvereink és védelmi rendszereink modernizálva legyenek, hogy megvédjék a jövő generációit a 21. század fenyegetéseitől”.
Az Egyesült Államok egyes fegyvereinek visszatartása súlyos csapás Ukrajna számára. Mivel Oroszország a közelmúltban a háború eddigi legnagyobb légitámadásait indította el, egy egyre fokozódó bombázási kampány keretében, amely tovább csökkentette a Trump által támogatott békefolyamatban való áttörés reményét. A felek közötti tárgyalások megakadtak.