Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump adminisztrációja jelentős mértékű csökkentést tervez a NATO és az ENSZ finanszírozásában. Ez egy új költségvetési emlékeztető tervezetében szerepel.
A Washington Post beszámolója szerint a Fehér Ház radikálisan lefaragná az USA külpolitikai kiadásait, különösen a nemzetközi szervezetek támogatását. A dokumentum szerint a tervek a következők:
- a nemzetközi szervezetek finanszírozásának közel 90%-os csökkentése, különösen az ENSZ, a NATO és további 20 szervezet támogatásának megszüntetése;
- az ENSZ-en keresztül finanszírozott békefenntartó programok teljes megszüntetése, azzal az indoklással, hogy a közelmúltban ezek a missziók kudarcot vallottak.
Ugyanakkor a dokumentum szerint néhány szervezet, például a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) továbbra is számíthat az amerikai hozzájárulásra.
Szakértők és hivatalnokok aggodalommal fogadták a Trump-adminisztráció javaslatát. Julianne Smith, az Egyesült Államok korábbi NATO-nagykövete kijelentette:
„Ez valóban hatással van azokra az alapokra, amelyekre a szövetség működése épül, és súlyos csapást mérhet az egységre.”
A dokumentumban szerepel továbbá a USAID (Amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség) integrálása a külügyminisztériumba, valamint a külpolitikai költségvetés összesen 48%-os csökkentése – 28,4 milliárd dollárra. Ha a dokumentumot elfogadják, a humanitárius segítségnyújtás 54%-kal, a globális egészségügyi programok finanszírozása pedig 55%-kal csökkenne. A költségvetést a Kongresszus még nem hagyta jóvá. A külügyminisztérium figyelmeztetett a tömeges elbocsátások, konzulátusbezárások és a személyzet demoralizálódásának veszélyére.
„Ez lényegében nem más, mint a nemzetközi befolyásunk eszközeinek szétverése” – jelentette ki Brett Bruen, a külügyminisztérium volt tisztviselője.
Korábban Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere bejelentette, hogy Washington hivatalosan is bezárja a USAID-programok 83%-át. Hozzátette, hogy a Kongresszussal folytatott konzultációk után a fennmaradó programokat a külügyminisztériumhoz helyezik át, hogy hatékonyabban lehessen azokat irányítani.
„Az 5200 most törlésre kerülő szerződésre tízmilliárdokat költöttek el olyan módon, ami nem szolgálta – sőt néha ártotta – az Egyesült Államok alapvető nemzeti érdekeit” – magyarázta Rubio.