A három évre tervezett fogamzásgátló eszköz hat éven át maradt egy harmincas éveiben járó nő szervezetében. Végül pedig egészen bizarr helyen, a tüdejében bukkantak rá. A történet fontos tanulságokkal szolgál minden hormonimplantátumot használó nő számára.
A hormonális fogamzásgátlás kényelmes alternatívája lehet a felkar bőre alá helyezett implantátum, amely akár három éven át is védelmet nyújt a nem kívánt terhesség ellen. A módszer egyik legnagyobb előnye, hogy a felhelyezést követően nem igényel napi odafigyelést. Ám a mellékhatások és a ritka, de súlyos szövődmények sem zárhatók ki.
Amint az a Heute cikkéből kiderült, egy harmincas évei végén járó nő néhány héttel az implantátum beültetése után vette észre, hogy képtelen kitapintani, nem találja a bal karjába ültetett eszközt. Bár a hormonpálcát az előírások szerint kötelező lett volna, ő három év elteltével sem távolíttatta el. Mivel nem tapasztalt komoly tüneteket (csupán az első hónapokban jelentkező rendszertelen menstruációt és későbbi enyhébb vérzéseket), orvoshoz sem fordult.
Csupán évekkel később, egy rutinvizsgálat során derült fény arra a borzalomra, hogy a fogamzásgátló implantátum időközben a bal tüdeje alsó lebenyébe vándorolt. A mellkasi CT egyértelműen kimutatta az apró eszközt, amely szövetekbe ágyazódott, így már csak egy komoly tüdőműtéttel, pontosabban részleges lebenyeltávolítással lehetett volna kioperálni onnan. Mivel a páciens továbbra sem érzett panaszokat, elutasította a beavatkozást. Az implantátum tehát döbbenetes módon örökre a szervezetében maradt.
Az orvosok szerint bár az ilyen esetek ritkák, nem példa nélküliek. Az implantátumok „vándorlása” ismert jelenség, különösen akkor, ha túl mélyre ültetik be őket. Éppen ezért fontos, hogy a beültetést követően minden nő rendszeresen ellenőrizze az eszköz helyzetét, és bármilyen eltérést észlel, késlekedés nélkül forduljon nőgyógyászhoz.