ACNEWS

Újabb mérgező madarakat fedeztek fel

20 év után két fajjal is bővült a veszélyes szárnyasok tábora.

Hirdetés
Ad image

20 év után két fajjal is bővült a veszélyes szárnyasok tábora.

Ritka jelenség, ám a kutatások során sorra derül ki egyre több madárfajról, hogy méreganyagokat, úgynevezett toxikonokat hordoznak magukban, amelynek segítségével védik magukat a ragadozóktól. Közel két évtized elteltével, nemrégiben ismét új mérgező madárfajokra bukkantak.

Bár az eddig ismert példányok közül egyikük sem termeli, és nem is bocsátják ki magukból aktívan a mérget, a tollaikkal való érintkezés irritációt válthat ki, elfogyasztásuk pedig különösen komoly veszélyt jelentenek az emberek számára.

„Érintkezés általi mérgezés a természetben szinte nincs, a legtöbb méreg akkor hat, ha elfogyasztjuk”- nyugtatott meg némiképp Orbán Zoltán ornitológus, majd rögtön felhívta a figyelmet a sebfertőzés veszélyére.

„Nyílt seb esetén könnyebben hatol be a méreg az ember szervezetébe, különösen, ha a nyílméregbékáról beszélünk, amelynek a bőre folyamatosan nyálkás” – fogalmazott a szakember.

Európában a fürj a legismertebb madárfaj, amelynek elfogyasztása veszélyt jelenthet az emberi szervezetre.

„A fürjek többnyire hernyóval és nyílméregbékával táplálkoznak, így a madár magában hordozza azt a méreganyagot, amely az emberi szervezetre halálos lehet. Főzés hatására ugyan elbomolhat ez a méreg, de van olyan is, amelyiknél azonban nem” –magyarázta Orbán Zoltán.

Az IFL Science napokban megjelent cikke szerint egy új-guineai esőerdőbe vezető expedíció során két új mérgező madárfajt fedeztek fel. A tudósok szerint. A régensfütyülő ( Pachycephala schlegelii ) és a rózsás csengőmadár ( Aleadryas rufinucha ) névre keresztelt fajok egy Batrachotoxin nevű idegmérget (neurotoxin) használnak védekezésre, ez ugyanaz az anyag, amelyet a már az onkológus által is említett nyílméregbékák is kiválasztanak.


Fotó: Flickr/Jerry Oldenettel

Mint ahogy azt Orbán Zoltán is elmagyarázta, a madarak többnyire a mérgező táplálékok fogyasztásával jutnak hozzá a méreganyaghoz, amely beépül az állat szöveteibe. A vizsgálatok során kiderült, a madarak tollait tartalmazó neutrotoxin olyan irritáló, hogy még az ember is belekönnyezik. Bár a magas koncentráció akár végzetes is lehet az emberi szervezetre, a frissen felfedezett madarak tollain csupán kisebb dózisban található meg, így a velük való érintkezés erős könnyezést és orrfolyást vált ki.

A tudományos szaklap szerint a madarak húsának fogyasztása sem ajánlott, bár a csípős ízek kedvelőinek biztosan ínyére lenne. A helyiek beszámolója alapján ugyanis úgy éget, akár a chili.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!