Az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén felszólalva Oroszország megbízottja azt mondta, hogy az Egyesült Államok, úgy tűnik, „téves” információkat terjeszt. De nem tagadta nyíltan, hogy Oroszország észak-koreai fegyvereket használna.
Korábban az Egyesült Államok és hét másik ország azzal vádolta meg Oroszországot, hogy kihasználta vétójoggal rendelkező állandó tanácsi tagságát azzal, hogy észak-koreai rakétákat szerzett be, és azokat a tanácsi határozatokat megsértve Ukrajnára lőtte.
Nincs büntetés
„Egy olyan állandó biztonsági tanácsi tag, amely önként vállalja ezeket a jogsértéseket, egyértelműen kihasználja pozícióját” – áll a Tanács állandó tagjai, Nagy-Britannia, Franciaország és az Egyesült Államok, a nem állandó tag Málta, Szlovénia és Dél-Korea, valamint Japán és Ukrajna által kiadott nyilatkozatban.
Az a tény, hogy Oroszország vétójoggal rendelkezik a Tanácsban, akárcsak Nagy-Britannia, Kína, Franciaország és az Egyesült Államok, gyakorlatilag garantálja, hogy a testület nem büntetheti meg Moszkvát.
A Fehér Ház a múlt héten, titkosított hírszerzési adatokra hivatkozva közölte, hogy Oroszország a közelmúltban Észak-Koreából származó rövid hatótávolságú ballisztikus rakétákkal csapott le Ukrajnára – írja a Reuters.
Moszkva és Phenjan egyaránt tagadta, hogy fegyverüzleteket folytatna, de tavaly megfogadták, hogy elmélyítik a katonai kapcsolatokat.
Csak egy kis teszt
Vaszilij Nebenzja orosz ENSZ-nagykövet elállt attól, hogy egyértelműen tagadja, hogy Moszkva észak-koreai rakétákat lőtt volna ki Ukrajnára.
„Ma a Biztonsági Tanács nyugati tagjai megismételték azt a ‘tényt’, hogy az orosz hadsereg Észak-Koreából származó rakétákat használ az ukrajnai különleges katonai műveletben” – mondta Nebenzja, aki szerint az ukrán légierő képviselője tagadta, hogy bármilyen bizonyíték lenne erre a tényre – Úgy tűnik tehát, hogy az USA olyan információkat terjeszt, amelyek tévesek, anélkül, hogy előzetesen fáradozott volna ennek ellenőrzésével.”
Dél-Korea nagykövete szerint az észak-koreai rakéták oroszországi használata „értékes technikai és katonai betekintést” adott Phenjan fegyverzetéről.
„Azzal, hogy rakétákat exportál Oroszországba, Észak-Korea Ukrajnát használja nukleárisan alkalmas rakétáinak tesztelésére” – mondta Hwang Joon-Kook dél-koreai nagykövet.
„A Koreai Köztársaság szempontjából ez egy szimulált támadásnak felel meg” – mondta.