Az Institute for the World Economy (IfW) elemezte, hogy ez az átfogó – katonai, humanitárius és költségvetési – segítség milyen mértékű volt az eddig eltelt időszakban.
Az úgynevezett Ukrajna-támogatási nyomvonal összesen 267 milliárd eurót tesz ki. Európa viseli az oroszlánrészt, éppen csak megelőzve az Egyesült Államokat.
Ha azonban csak az Ukrajna újrafegyverzésére és utólagos felszerelésére fordított összegeket nézzük, az USA valamivel többet adott, mint Európa (az EU és tagállamai, valamint az Egyesült Királyság, Izland, Norvégia és Svájc). Az IfW szerint az arány itt 64 a 62 milliárd euróhoz képest. A nem katonai célú segélyek tekintetében azonban Európa 20 milliárd euróval előzi meg az Egyesült Államokat. Az USA 50 milliárd eurót költött, az európai szövetségesek Ukrajnában pedig 70 milliárd eurót.
Az USA által a háború kezdete óta nyújtott teljes segély tehát 114 milliárd eurót tesz ki, míg Európa 132 milliárd eurót költött. A két blokk együttesen 246 milliárd eurót tett ki. A fennmaradó 21 milliárdot más szövetséges adományozó országok adták.
Abszolút számokban kifejezve Németország az az európai ország, amely a legtöbbet adta Ukrajna támogatására: 17 milliárd eurót. A második helyen az Egyesült Királyság áll (15 milliárd euró), majd Dánia következik (8 milliárd euró) – írja a krone.at.
Az IfW a háború folyamán egyértelmű változást tapasztal a katonai segélyezésben. A kezdeti szakaszban a meglévő készletekből biztosították Ukrajna számára a fegyverek és lőszerek 70 százalékát. Időközben a fegyverzet kétharmada új gyártásból származik, és csak egyharmada a meglévő készletekből. A katonai segélyeket mostanában a kétoldalú helyett sokkal inkább multilaterális csatornákon keresztül folyósítják.