Egyesek szerint a problémás farkasok kilövését a lehető legkönnyebbé kellene tenni. Különösen a gazdák és a hegyi legelők tulajdonosai féltik jószágaikat. Mások szerint a farkas még a természetvédelemhez is hozzájárul, mint „az erdő egészségügyi rendőre”, mivel öreg és beteg állatokra vadászik.
A ragadozóra sorsdöntő nap várt. Ma döntöttek arról, hogy a farkas jelenlegi védettségi státuszát csökkentik. Mégpedig a „szigorúan védett” státuszról „védett” státuszra.
Az Európai Unió tagállamai megszavazták a farkasok berni egyezmény szerinti védelmének gyengítését, figyelmen kívül hagyták több mint 300 civil társadalmi szervezet, a nagyragadozókkal kapcsolatos európai kezdeményezés és több százezer polgár kérését, akik inkább a nagyragadozókkal való együttélést elősegítő, tudományosan megalapozott intézkedéseket szorgalmazzák.
A döntést személyes indíttatású politikai nézetek is befolyásolták, miután az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek az egyik póniját 2022-ben egy farkas megölte. Az EB nemrég újraválasztott elnöke az eset után többször is beszélt a farkasokkal szembeni fellépés szigorításának szükségességéről.
Az európai farkaspopuláció, amelyet egykor majdnem kiirtottak, az elmúlt években nagyszerűen fejlődött. A Wolfstop Europe elnöke, Gerhart Fallent szerint túlságosan is pompásan. Fallent szerint ez egy konstruktív döntés. Céljai: nemzeti szinten meghatározott felső határértékek, farkasövezetek és zéró toleranciazónák (települések és hegyi legelők) meghatározása, a farkasok szakszerű megfigyelése.