A 80 év felettiek külön igénylés nélkül megkapják a Gondosórát, Budapesten is megkezdik mintegy 45 ezer készülékek kézbesítését – jelentette be a Gondosóra program felügyeletéért és megvalósításáért felelős Kormányzati Szolgáltató Központ Nonprofit Kft. ügyvezetője, Juhász Roland kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
György István, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) területi közigazgatásért felelős államtitkára az eseményen hangsúlyozta, a kormány társadalompolitikai célkitűzéseinek megvalósításában a kormányszerveknek is van feladata. Így már a 318 kormányablakban is lehet gondosórát igényelni. Felhívta a figyelmet arra: a kormányablak „az elsődleges találkozási pont” a lakosság és a kormány között. Ugyanis a lakosság kétharmada olyan településen él, ahol van kormányablak.
Sára Botond főispán, Budapest Főváros Kormányhivatala vezetője kiemelte: a Gondosóra olyan technikai eszköz, lehetőség, amely megkönnyíti a gondoskodást az idősekről. Mint mondta, Budapesten mintegy 418 ezer 65 éven felüli ember él, aki jogosult a Gondosórára. Azonban eddig csak 127,5 ezren regisztráltak a programba. Vagyis a jogosultak kevesebb mint harmada rendelkezik a készülékkel.
A főispán beszélt arról is, a 80 év felettieknek igénylés nélkül, közvetlenül kiszállítják az eszközt. A közeljövőben 45,5 ezer időshöz jut majd el a készülék. Ezzel 173 ezerre nő a regisztráltak száma a fővárosban.
A leginkább rászoruló, 80 év felettiek tehát előzetes igénylés nélkül megkapják a készüléket. Az elmúlt 3,5 hónapban az ország nagy részén már kézbesítették a postások a Gondosórát, kedden pedig Budapesten is megkezdték. Mint mondta, a vármegyék több mint felében 80 százalék felett volt az átvételi arány.
Megjegyezte: országos átlagban minden harmadik jogosult rendelkezik Gondosórával. Budapesten ez az arány egyelőre rosszabb, és csak a 80 év felettieknek a készülék direkt kiküldésével fogják elérni, hogy minden harmadik jogosultnak legyen Gondosórája. A vármegyékben a direkt kiküldéssel pedig már minden második jogosult rendelkezni fog a készülékkel.
Felhívta a figyelmet arra: a készüléket kézbesítés után aktiválni kell. Gondoskodni kell arról is, hogy folyamatosan fel legyen töltve a készülék.
Elmondta azt is, alig másfél év alatt már közel 900 ezer felhasználója van a programnak, és eddig több mint 60 ezer életmentéshez járult hozzá. Továbbá több mint félmillió egyéb esetben nyújtott segítséget a 24 órában elérhető diszpécserközpont. Úgy fogalmazott, ez óriási lehetőség, hogy a mindennapi életben legyen egy „digitális őrangyala” az időseknek.
(MTI)