A HVG információi szerint együttműködés körvonalazódik a Tisza Párt és Orbán Anita között, aki külügyi és energetikai területen nemzetközileg elismert magyar szakember. Orbán Anita az Egyesült Államokban szerzett doktori fokozatot, és a második Orbán-kormány idején nagyköveti rangban az energiabiztonságért felelt. Később a Vodafone egyik vezetőjeként, vezérigazgató-helyettesi pozíciót töltött be, valamint könyvet is írt, amelyben bírálta Putyin birodalmi törekvéseit.
Stokholm-szindróma? A Tisza Párt Orbán után nyúlna
A HVG megkeresésére a Tisza Párt azt közölte, hogy egyelőre nem kívánják részletezni, pontosan milyen formában és mely területeken valósulhat meg az együttműködés, illetve, egy esetleges választási győzelem után Orbán Anita kaphat-e miniszteri pozíciót.
„Magyar Péter a működő és emberséges Magyarország programjának és csapatának összeállítása során kikéri számtalan, nemzetközi területen is elismert magyar szakember véleményét. Így Orbán Anitával is egyeztetett külügyi és energiabiztonsági területen.”
Magyar Péter pártja a lehetséges együttműködés kereteiről és formájáról egyelőre nem kívánt részleteket megosztani, csupán ennyit közölt a lappal: „Orbán Anita nem tagja a pártnak, és formális kapcsolata sincs a Tiszával, mivel jelenleg a Vodafone Global kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője”.
A Forbes szerint az egyik legbefolyásosabb magyar
Orbán Anita jelenleg Londonban dolgozik, ahol a Vodafone Group – a világ egyik legnagyobb távközlési vállalata – globális igazgatójaként tevékenykedik. Feladatai közé tartozik a köz- és kormányzati kapcsolatok irányítása, valamint a társadalmi felelősségvállalás és a fenntartható fejlődés területeinek felügyelete. Emellett igazgatótanácsi tagja a prágai székhelyű Draslovka vegyipari vállalatnak.
A szakember – aki immár öt éve szerepel folyamatosan a Forbes magazin legbefolyásosabb magyar üzleti szereplőit bemutató listáján – korábban a magyar Vodafone vezérigazgató-helyettese volt. A vállalathoz 2021-ben csatlakozott a vállalati kapcsolatokért felelős vezetőként, majd azt követően távozott a londoni központba, hogy a magyar állam és a 4iG 2023-ban felvásárolta a – ma már One néven működő – Vodafone-t.
Jó, de mégis ki az az Orbán Anita?
Orbán Anita pályáját a Matávnál kezdte pénzügyi területen, majd az Egyesült Államokban szerzett két mesterdiplomát és PhD-fokozatot a Fletcher School of Law and Diplomacy-ban. 2008-ban jelent meg könyve Power, Energy, and the New Russian Imperialism (Hatalom, energia és az új orosz imperializmus) címmel, amelyben bírálta Putyin orosz birodalmi törekvéseit.
A 2010-es választásokon a Fidesz újbudai jelöltje lett volna, de egészségügyi okokból visszalépett, később viszont a Külügyminisztériumban dolgozott az energiabiztonságért felelős utazó nagykövetként három miniszter alatt. Később Londonban a Tellurian LNG regionális vezetője volt, majd 2021-ben a Vodafone magyar vezérigazgató-helyetteseként tért haza.
A háromgyermekes, 51 éves édesanya jelenleg a Vodafone Group globális igazgatója, a Draslovka igazgatótanácsi tagja és öt éve szerepel a Forbes legbefolyásosabb magyar üzleti szereplőinek listáján.