ACNEWS

Versenyképesség – ez az új jelszó Európában

Illusztráció / Kép: Pixabay
Illusztráció / Kép: Pixabay
Versenyképességi paktum elfogadásával ért véget a budapesti uniós csúcstalálkozó. A felek egyetértettek abban, hogy Európának változó környezetben, egyre nehezebb körülmények között, de állnia kell a sarat.
Hirdetés
Ad image

Az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot – tudósított az mti. A budapesti deklaráció bemutatását követően Orbán Viktor közös sajtótájékoztatót tartott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével.

Orbán Viktor beszédében megállapította, hogy a csúcs fő témájában, a versenyképesség fokozásában teljes egyetértés volt a felek között. Ennek jeleként sikerült elfogadni a „budapesti deklarációt”, azaz a közös paktumot. A következő öt év legfontosabb célkitűzése Európa versenyképességének fokozása lesz, ennek érdekében azonnal cselekedni kell. Az Egyesült Államok és Kína előnyét le kell dolgozni, sürgősen csökkenteni kell az adminisztrációs terheket, a magas energiaárakat, fejleszteni kell a közös iparpolitikát. A kutatás-fejlesztés terén növelni kell a kiadásokat, végeredményben pedig „naggyá kell tenni Európát”.

Ursula von der Leyen előadásában részletezte, a versenyképesség fokozása és a bürokrácia leépítése folyamatos, átalakulóban vannak ezek a területek. Méltatta az eddig elért eredményeket és megígérte, hogy a Budapesten elhangzottak szellemének megfelelő közös javaslatot nyújtanak be a Parlamentnek és a Tanácsnak is. Beszédében jelezte, tárgyalnak majd az Egyesült Államok új elnökével a kereskedelmi kapcsolatokról. Kijelentette továbbá, hogy közös érdek az orosz cseppfolyós földgáz forgalmának csökkentése, érdemes lenne azt amerikai eredetű gázzal kiváltani.

Charles Michel az elhangzottakhoz hozzáfűzte, hogy az energia az EU-ban nemzeti hatáskörbe tartozik, azonban a tagállamoknak együttesen kell fellépniük az árak csökkentése érdekében. Megjegyezte, az energia a szuverenitás eszköze és stratégiai kérdés is egyben. Fontosnak tartotta az innováció fejlesztését is, annál is inkább, mert e téren Európa le van maradva versenytársai mögött.

Orbán Viktor megjegyezte, Európának kemény tárgyalásokban kell küzdeni az amerikai érdekeket érvényesítő új amerikai vezetéssel. Ursula von der Leyen Ukrajna és Oroszország vonatkozásában elmondta, hogy utóbbi egyre inkább Iránhoz, Észak-Koreához igazodik és Kínával közösen „táplálja és tüzeli a háborút”. Charles Michel mindehhez hozzátette, az igazságos béke érdekében lépnie kell Európának, de csak Ukrajna egyetértésével lehet dönteni Ukrajnáról. Orbán Viktor erre válaszul elmondta, Magyarország ki akar maradni a háborúból. Ukrajna szuverén ország, az ukránoknak el kell dönteniük, hogy folytatják-e a harcot. A cél ezért egy nemzetközi békepárti környezet kialakítása.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés