Új front nyílt a kereskedelmi háborúban. A közösségi médiában terjedő videók szerint a nyugati luxusmárkák jóval olcsóbban gyártatják termékeiket Kínában, mint ahogyan azt feltüntetik – írja a Blick. De vajon mi igaz ezekből a vádakból?
Kína újabb eszközhöz nyúl a nyugattal folytatott kereskedelmi háborúban. Ezúttal a TikTokot használja pszichológiai hadviselésre és a fiatalokat célozzák, aláásva a márkákba vetett bizalmukat. A platformon elszaporodtak azok a videók, amelyekben kínai influenszerek és felhasználók ismert nyugati márkákat bírálva azt állítják, hogy termékeik többségét olcsón, kínai üzemekben állítják elő. Még akkor is, ha a címkén „Made in Italy” vagy „Made in France” szerepel.
Az egyik legsúlyosabb vád szerint a luxusmárkák – köztük a Louis Vuitton – termékeik nagy részét Kínában gyártják. Teszik mindezt úgy, hogy hivatalosan európai eredetűnek tüntetik fel őket.
Frank Müller, a St. Gallen-i Egyetem luxusmárka-szakértője szerint az állítások nem teljesen alaptalanok. „Az iparágon belül ismert tény, hogy egyes luxusmárkák több terméket gyártanak külföldön, mint amit a fogyasztók felé kommunikálnak” – mondta Müller. Hozzátette: „Kína most feloldja a csendet, de ez mindkét félnek árthat. A kínai beszállítók ugyanis jól megéltek ezekből a megrendelésekből.”
Az egyik népszerű TikTok-videóban egy kínai influenszer azt állítja, hogy egy 100 dolláros (átszámítva kb. 35 ezer forintos) Lululemon márkájú leggings nadrágot Kínában 5-6 dollárért (átszámítva kb. 1700-2200 forintért) lehet legyártatni – ugyanabból az anyagból, ugyanazzal a technológiával, logó nélkül. Bár ezt az információt nem lehetett leellenőrizni, a Lululemon azt nyilatkozta: a késztermékeik csupán 3 százaléka származik Kínából. Azt viszont már nem részletezték, hogy az előállítás többi folyamata hol zajlik.
Az egyik legsarkosabb videóban egy kínai táskagyártó azt állítja, hogy egy luxuscikknek számító Hermès Birkin-táska előállítása alig kerül 1400 dollárba (átszámítva kb. 500 ezer forint), miközben a bolti ára 38 ezer dollár (átszámítva közel 14 millió forint). Ha pedig Kínában gyártanák Franciaország helyett, ugyanez a táska csupán 1000 dollárt (átszámítva kb. 360 ezer forintot) kóstálna.
Müller szerint ez az ár túl alacsonynak tűnik, de elismeri: „Biztosan nem kerül 30 ezer dollárba egy Birkin legyártása. A luxusiparban a haszonkulcsok általában hatalmasak.” Mindezek ellenére a szakértő nem gondolja, hogy ezek a videók jelentősen befolyásolnák a fogyasztói döntéseket. „Az emberek nem csupán egy terméket vásárolnak, hanem életérzést, identitást is.”
Ugyanakkor hozzáteszi, Kína húzása visszafelé is elsülhet: „Ezek a videók rombolják a bizalmat a márkák és a kínai beszállítók között – és a kínai gyártók ebből nem biztos, hogy profitálni fognak.”
@yourgoodjudy5 ♬ original sound – YOURGOODJUDY5