ACNEWS

Vigyázz, hétfő! Csak óvatosan a munkával

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
Ön is hajlamos a hét elejét túlzsúfolni a munkában? Ne tegye! Statisztikák bizonyítják, hogy a hétfő a hét legveszélyesebb napja. Ne hajtsa túl magát, mert az egészségével játszhat.
Hirdetés
Ad image

A statisztikák szerint a hétfő a hét „legveszélyesebb” napja. Ez az a nap a héten, amikor a legmagasabb a munkahelyi balesetek aránya. Az építőipari dolgozók különösen veszélyeztetettek, hiszen a hétfői napok a legforgalmasabbak az építkezéseken. Milad Haghani ausztrál kutató, a városi kockázatok és az ellenálló képesség szakértője vizsgálta a jelenséget. Haghani megállapította, hogy a „hétfő-effektus” nemcsak az építőiparban, hanem a mezőgazdaságban, az erdészetben, a bányászatban és a feldolgozóiparban is fokozottan káros lehet a munkavállalók egészségi állapotára. Egy kínai tanulmány szerint hétfőn 12,6 százalékkal gyakoribbak a halálos balesetek. Ez a tendencia számos országban megfigyelhető.

Haghani elmagyarázza, hogy a „hétfői hatásért” több tényező is felelős. „Ha valaki vasárnap este későn fekszik le, és rosszul alszik, az hétfőn „kognitív kudarchoz” és hibákhoz vezethet a munkában” – mondja. Az időjárás is befolyásolja a “hétfő hatás” lehetséges egészségre ártalmas következményeit. Hétfőn gyakran kezdődnek új feladatok, projektek. A hétvégi időjárás is megváltoztathatja a helyzetet az építkezéseken. „A hétvégi erős szél elmozdíthatja az állványzatokat vagy a rögzítetlen anyagokat, ami növeli a hétfői balesetek kockázatát” – mondja Haghani.

A balesetek megelőzése érdekében azt javasolja, hogy foglalkozzunk a „hétfő hatással”, és igazítsuk hozzá a munkafolyamatokat. Jobb lenne ezen a napon könnyű feladatokat végezni. Ez időt adna a munkavállalóknak arra, hogy visszazökkenjenek a munkába és visszatérjenek a munkarutinjukhoz. A Belfast Health and Social Care Trust kutatói megállapították, hogy hétfőn 13 százalékkal magasabb az aránya a szívinfarktusnak. Az ok az alvás-ébrenlét ciklus változása. Hétvégén általában többet alszunk, míg a hétfői korai keléshez való visszatérés a gyulladás és a stresszhormonok megnövekedett szintjéhez, és így szívrohamhoz vezethet.

(via)

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!