ACNEWS

Vörös-vonal: Kijev engedélyt kapott, lerombolhatja a Krím-félsziget

Storm Shadow rakétát inditó Tornado. Fotó: Wikimedia-Davidsmith2014
Storm Shadow rakétát inditó Tornado. Fotó: Wikimedia-Davidsmith2014
Ukrajna zöld utat kapott a NATO-tól a Krím elleni totális támadásra. Ezzel átlépi a Moszkva által kijelölt un. vörös vonalat – s lehet, atomháborúba sodorja a világot. Ilyen egyszerű.
Hirdetés
Ad image

A NATO engedélyezte Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú, Storm Shadow rakétákkal támadja meg a Krímet. Erről az El Pais című spanyol lap számolt be.

„Ukrajna új háborús frontot nyit a Krímben” – ezzel a szalagcímmel jelent meg a legnagyobb spanyol napilap, az El Pais. Kijev a NATO-országok által szállított új arzenáljának nagy hatótávolságú fegyvereit használja a fekete-tengeri félsziget visszafoglalására. Oroszország 2014-ben annektálta a Krímet. A NATO-szövetségesek Kijevben most zöld utat adtak, hogy a szállított fegyvereket a Krím visszafoglalására használják.

A Krím elleni támadások kizárólag tengeri és légi úton történnek. A félsziget északról és keletről szárazföldön is megközelíthető, de továbbra is el van vágva Ukrajnától.

Az El Pais szerint a Krím elleni légi és tengeri támadások nyugati jóváhagyása „a nagy változás forgatókönyve” lenne. „Néhány hónappal ezelőttig Washington, Berlin és Párizs a Krímet olyan vörös vonalnak tekintette, amely eszkalálhatja a konfliktust. A Kreml és a legtöbb orosz számára a Krím a nemzeti identitásuk elidegeníthetetlen része”.

A Krím elfoglalása diadal lenne Kijev számára és talán döntő a háború szempontjából. De ha ez a katonailag és stratégiailag fontos terület elveszne, Moszkva a háború eszkalálására kényszerülne. Moszkva számára „igazi vörös vonalat” lépne át Kijev a Krím inváziójával, figyelmeztetett hónapokkal ezelőtt Robert Gates volt amerikai védelmi miniszter.

A krími offenzívában az ukrán fegyveres erők a brit-francia Storm Shadow cirkálórakétára támaszkodnak. A rakéta az első nagy hatótávolságú fegyver, amelyet szövetségesei szállítanak Ukrajnának. A 80 kilométeres hatótávolságú amerikai Himars rakétákat 2022-ben az orosz parancsnoki bázisok és katonai arzenálok felszámolására használták. A Storm Shadow rakéták hatótávolsága 550 kilométer. Az El Pais a krími offenzíva lándzsájának nevezi őket – idézi a lapot a Blick.

Eközben a félszigeten lévő orosz katonai infrastruktúrát szinte naponta támadják. Az elmúlt két hét különösen sikeres volt az ukrán légierő számára – nyilvánvalóan szinte kizárólag a Storm Shadow légicsapásoknak köszönhetően.

Kijev felszólította állampolgárokat, hogy hagyják el a Krímet és várják meg a félsziget felszabadítását. Irina Verescsuk, az ország miniszterelnök-helyettese arra szólította fel az ukránokat, hogy meneküljenek el.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!