ACNEWS

2024. October 03.   |   Helga napja

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Ad image

Vörösök a kékek ellen: hogyan alakultak ki a pártszínek

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
A választási térképen a republikánusok mindig pirosak, míg a demokraták kékek. De vajon hogyan alakult ki ez a két szín?
Hirdetés
Ad image

Az Egyesült Államokban az 1980-as választások óta egy óriási térképen jelölik, hogy melyik államban melyik párt nyert. Ez a választási térkép, amik nálunk se ismeretlen, analóg elődje. A kezdetek kezdetén kézzel frissítették. Az elképzelés, miszerint a republikánusok színe a vörös, míg a demokratáké a kék, ma már teljesen beitta magát az Egyesült Államok politikájába. Erre építik a kampányaikat a pártok, és a köznyelvben is elterjedt. Gondoljunk csak a kék és a vörös államokra. Azonban arra már nem sokan emlékeznek, hogy a jelenlegi felosztás csak a George W. Bush és Al Gore közötti 2000-es elnökválasztáson erősödött meg a közvélemény képzeletében.

A CNN beszámolója szerint az ezredfordulóig a színek gyakran „fordítva” voltak. Az, hogy éppen kék vagy piros jelöléssel találkoztak a polgárok, attól függött, hogy hol nézték a híreket és mikor. A csatornák ugyanis időnként megváltoztatták a színkódolást két választás között. Azaz, hol a demokraták voltak a pirosak, hol a republikánusok, és fordítva. 1976-ban még sárga volt a republikánusok színe, az ABC csatorna változtatta ezt pirosra 1980-ban. „Red, R, Reagen – ezért választottuk a pirasat.” – indokolta az ABC tudósítója.

Színes múlt

A kékhez fűződő hivatkozások története azonban jóval régebbre nyúlnak vissza. Egészen az amerikai polgárháborúig, amikor Abraham Lincoln Uniós hadseregét a sötétkék egyenruháról azonosították. Szemben a konföderációs hadsereg által hagyományosan viselt szürkével. Amikor a ’70-es években a kampányok márkaépítése egyre kifinomultabbá vált a pártok előszeretettel építették erre a színre a reklámjaikat. Bár a demokraták sok logója is kék volt, azonban főleg a republikánusok használták ezt a színt.

Ennek oka, hogy nemzetközi szinten a kéket gyakran a gazdagsággal és konzervativizmussal kapcsolják össze, mivel történelmileg ez a legdrágább szín. Miközben a vöröst mindenki a radikalizmushoz köti. Nem véletlen, hogy a legtöbb baloldai politikai szervezet zászlóin, logóin vörös vonások láthatóak. A radikális kommunistáktól kezdve a nyugat-európai, kanadai és ausztrál szociáldemokrata pártokig. Az erő, a vér, a radikalizmus színe.

A fentiek ellenére az Egyesült Államokban egyik pártnak sem volt korábban hivatalos színe. Bár ebben az is szerepet játszott, hogy a ’70-es évekig fekete-fehérben sugározták az eredményhirdetéseket.

A zászló lett az alap

Végül az amerikai zászlót vették a csatornák alapul. A konzervatívok lettek a kékek, a liberálisok a pirosak. De akkor miért változott ez meg? Erre azonban sajnos nincs határozott válasz. 1984-től a CBS átvette az ABC jelölését, és a republikánusokat vörössel jelölték. A CNN végül 1992-ben csatlakozott a többiekhez, míg az NBC 1996-ban cserélte fel a színeket. Bár tény, hogy az akkori republikánus jelöltnek, Bob Dole-nak inkább rózsaszín árnyalatot adtak.

Arra nincs bizonyíték, hogy a színek felosztásáról közösen döntöttek volna a csatornák. Valószínűbb, hogy csak elkezdték másolni egymást, és szépen lassan mindenki elkezdett igazodni az R-for-Reagen logikához. Ennek oka az lehet, hogy az 1990-es évek fordulóján messze az ABC volt a legnézettebb amerikai hírcsatorna. A sajtóban dolgozók úgy emlékeznek a színek kialakítására, hogy azért kezdtek el igazodni egymáshoz, hogy a nézőket ne zavarják meg.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés