ACNEWS

Zelenszkij kívánságlistát írt a húsvéti nyuszinak

Zelenszkij / Fotó: Shutterstock
Zelenszkij / Fotó: Shutterstock
Kijevnek nyugati csapatokra van szüksége a helyszínen, hogy elrettentsenek minden jövőbeli orosz támadást, de az USA ezt kihagyja.
Hirdetés
Ad image

Ukrajna legfontosabb szövetségesei csütörtökön találkoznak, hogy folytassák az Oroszországgal kötendő békemegállapodás esetén Ukrajnába küldendő békefenntartó misszió részleteinek kidolgozását.

A találkozót Sébastien Lecornu francia védelmi miniszter és brit kollégája, John Healey vezeti, akik a NATO brüsszeli főhadiszállásán találkoznak a több európai országot, Kanadát és Ausztráliát, de az Egyesült Államokat nem magában foglaló, úgynevezett hajlandósági koalíció védelmi minisztereivel.

Mind az Egyesült Királyság, mind Franciaország védelmi vezérkari főnökei a múlt héten Ukrajnában jártak, és a hét elején tájékoztatták kollégáikat – közölte a francia fegyveres erők minisztériuma.

A megbeszélések segítenek konkretizálni, hogy Kijev mit szeretne egy békefenntartó missziótól – amit kulcsfontosságúnak tart ahhoz, hogy megakadályozza Oroszország újabb támadását, különösen mivel az Egyesült Államok és más országok elvették reményeit, hogy meghívják a NATO-ba – írja a Politico.

„Megvitatjuk a külföldi csapatok jelenlétét a szárazföldön, az égben és a tengeren. A légvédelemről, valamint más kényes stratégiai kérdésekről. Partnereink megértik, mire van szüksége Ukrajnának. Vannak olyan érzékeny földrajzi pontok, ahol szeretnénk, ha lenne erősítés” – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

„Nemcsak a csapatok mennyiségéről tárgyaltunk, hanem a csapatok mandátumának kérdéséről és az infrastruktúráról is. Fontosak számomra a dátumok, annak megértése, hogy a tárgyalások mely pontján számíthatunk ténylegesen egy kontingensre” – mondta Zelenszkij, hozzátéve.

Donald Trump amerikai elnök mind Ukrajnát, mind Oroszországot sürgeti, hogy hagyják abba a harcokat és kössenek békemegállapodást. Ukrajna támogatja, de Oroszország (is) megsértette a múlt hónapban elfogadott részleges tűzszünetet. „Mintegy tucatnyi ország hajlandó csatlakozni a koalícióhoz és csapatokat küldeni Ukrajnába” – mondta újságíróknak Pavlo Palisa, Zelenszkij irodavezető-helyettes és védelmi főtanácsadója. 

„Szó van a balti és északi országok részvételéről is. Ez mindenesetre a koalíció egyes tagországaival kötött kétoldalú megállapodásokon keresztül valósulhat meg” – mondta Palisa.

Sok ország, köztük Nagy-Britannia azonban vonakodik katonáikat Ukrajnába küldeni valamilyen amerikai támogatás – úgynevezett backstop – nélkül, beleértve a légi támogatást, a logisztikát és a hírszerzést, ami Trump alatt nem valószínű.

Eközben Oroszország szerint elfogadhatatlan lenne bármilyen szövetséges csapaterősítés az ENSZ felhatalmazása nélkül.

Ukrajna európai szövetségesei között az a vita, hogy az erők, amelyek küldéséről beszélnek, elég nagyok lennének-e egy orosz támadás elrettentéséhez. Kijev azonban biztos abban, hogy a folyamat jól halad.

„A kérdés csak az, hogy milyen formában fogják ezt végrehajtani. Ezért folynak jelenleg a megbeszélések. Van a mi alapvető elképzelésünk, és van a partnereink elképzelése a képességeik alapján. Miután minden részletben megállapodtunk, továbbléphetünk egy érdemi beszélgetésre” – mondta Palisa.

„Tökéletesen megértjük, hogy az ilyen döntések meghozatalához mind a katonai, mind a politikai komponensek szinkronizálása szükséges. Csak ezután tudunk továbblépni” – tette hozzá Palisa.

Ukrajna jelenleg Európa egyik legképzettebb és legnagyobb hadseregével rendelkezik, ami a saját legerősebb biztonsági garanciája. De mivel a NATO-csatlakozás blokkolva van, szüksége van a szövetséges csapatokra a helyszínen, hogy őrizzék a békét és elrettentsék Oroszországot. A legrosszabb esetben egy orosz támadás esetén ezek a katonák bekapcsolódnának minden jövőbeli harcba.

Ukrajnának megvan a maga elképzelése az ilyen erők telepítéséről, amelyek a biztonság garanciájaként fognak működni. Mindezeket a kérdéseket még meg kell vitatni, egyeztetni és ellenőrizni kell mind politikai, mind katonai szinten” – mondta Palisa.

Ukrajna úgy érzi továbbá, hogy a nyugati csapatokat kiterjedt légvédelem és egyéb védelmi intézkedések kísérnék, amelyek szintén segítenék az ukránok biztonságát.

„Ha például egy francia dandár belép egy bizonyos területre, még ha minimális sűrűséggel is telepítik – például kilométerenként három katona -, akkor is légvédelmet kell biztosítania. Ez a katonai tervezés szabványa” – mondta Palisa. Egy dandárnak 3000 és 5000 fő közötti létszámú katonája van.

Ez pedig több légvédelmi rendszert, elektronikus hadviselési képességeket, összehangoltabb együttműködést jelent a légi közlekedéssel, védelmet az esetleges külföldi tengeri erők számára, megbízható logisztikát és így tovább.

„Ez egy összetett kérdés, amely gondos tervezést igényel, számos tényezőt figyelembe véve. Jelenleg ezen dolgoznak” – mondta Palisa.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!