ACNEWS

Zölden világít éjjel a Vörös bolygó   

Pixabay
Pixabay
Kiderült, oxigén is keletkezik a bolygón. Ennek titkát sikerült megfejteni.
Hirdetés
Ad image

A Marsot a vöröses színe miatt Vörös bolygónak is nevezik, és szabad szemmel a Földről is látható. Azonban van, amikor egy másik szín dominál, és pedig a zöld.

A tudósok arra gyanakodtak, hogy a Marson ez a fény korábban is megvolt, bár az első megfigyelést csak tíz éve tette az Európai Űrügynökség „Mars Express” űreszköze.

A TGO (Trace Gas Orbiter) által a Földre továbbított adatok felhasználásával a csillagászok most először tudták megfigyelni és értelmezni is a jelenséget, a zöld izzást.

A ragyogás akkor lép fel, amikor a légkörben két oxigénatom egyesül, és oxigénmolekula keletkezik.

A Nap segít ennek a fénynek a létrehozásában. Ez bontja le a szén-dioxid molekulákat a légkörben a Mars napos oldalán, és így jönnek létre az oxigén atomok. Ezek aztán a Vörös Bolygó éjszakai oldalára vándorolnak, ahol oxigén molekulákká egyesülnek és zöld fényt bocsátanak ki – írja a krone.at

Az éjszakai fény intenzitása a sarki régiókban olyan erős, hogy a Mars-pályán lévő egyszerű és viszonylag olcsó műszerek is  figyelemmel kísérhetik – állítja Jean-Claude Gérard bolygókutató az Európai Űrügynökség honlapján.

Ezek az új megfigyelések váratlanok, érdekesek és fontosak a Vörös bolygóra tett jövőbeli utazások szempontjából.

A megfigyelést segítő szonda 2016 októbere óta kering a Mars körül. Az „ExoMars” európai-orosz projekt „Trace Gas Orbiter”-ét egy rakéta fedélzetén 2016 márciusában indították az űrbe, majd 2018-ban egy majdnem kör alakú Mars körüli pályára állították. A szondát az ESA darmstadti műholdirányító központja (ESOC) irányítja.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!