A természetben léteznek úgynevezett zombigombák. Először befészkelik magukat az áldozatukba, majd lassan megölik azt. Ilyen például a Cordyceps militaris nevű gomba.
A hernyóbábokat támadja meg, és lassan lebontja őket. Végül a termőtest az elpusztult bábhéjon nő ki. A hernyóstádiumban lévő pillangók számára a Cordyceps militaris a halált jelenti. Az emberek számára azonban a zombigomba életmentő lehet. A brit Nottinghami Egyetem új tanulmánya azt mutatja, hogy a gombában található cordycepin képes gátolni a rákot okozó, ellenőrizetlen sejtnövekedést.
A cordycepin korábbi vizsgálatokban ígéretesnek bizonyult rákgyógyszerként, de a tudósok még nem értették teljesen a hatásmechanizmusát. A kutatócsoport a legmodernebb technikák segítségével több sejtvonalon és egerekben vizsgálta a cordycepin hatását több ezer génre – írja a blick.ch.
A tudósok felfedezték, hogy a sejtekben egy cordycepin-trifoszfát nevű molekulává alakul át. A vegyületnek ez a megváltozott formája közvetlenül beavatkozhat a sejt növekedést elősegítő jelzéseibe, és végül a rákos sejtek osztódásának leállítását eredményezi.
Ez fontos áttörés lenne a rákkutatás számára. A jelenlegi terápiák, például a kemoterápiák ugyanis nemcsak a rákos sejteket pusztítják el, hanem az egészségeseket is. A zombigomba segítségével közvetlenül a „beteg” sejteket lehetne megtámadni.
A cordycepin hatását még nem sikerült teljesen megfejteni. De ígéretes, hogy a rákos betegeket hamarosan kezelhetik a zombigombával.
Ugyanez a gombafajta egyébként a hangyáknál öngyilkosságot vált ki. Pár évvel ezelőtt nagy hírnévre tett szert a Cordyceps gomba, amikor megjelent a Last of Us nevű videojáték, melyből később sorozatot is készítettek. Ott ez a gomba fertőzte meg az emberek agyát, és alakította át őket zombiszerű gyilkos szörnyekké.