A 2022-es Femcafé Inspiráló nők gáláján a leginspirálóbb gasztronómiai teljesítmény díjat Fekete Zsóka Mangalicatenyésztő, a Mangalica Farm tulajdonosa kapta. A Hajdúböszörményben immáron 10 éve szőke mangalica tenyésztéssel, és minőségi kézműves mangalica termékek előállításával foglalkozó fiatal nővel beszélgettünk.
– Mesélnél nekünk kicsit a kezdetekről, hogyan választottad ezt a kevésbé nőies foglalkozást? Hol szeretted meg a mangalicákat, hol találkoztál velük először?
– Ez egy nagyon mesébe illő történet. Nem úgy indult a pályafutásom, hogy mangalicatenyésztő szeretnék lenni.
Mindig is szerettem az állatokat, már kislány koromban egy farmról álmodoztam. 9-10 évesen már több 100 példányos nyúltenyészetem volt. Különböző fajta, színű, típusú baromfi is megtalálható volt a kertben, amiket én gondoztam, neveltem, keltettem. Megteremtettem a saját kis farmomat. A nagypapámnak lovai is voltak, a lovak és a lovaglás szeretete innen származik.
A tervem az volt, hogy az Élelmiszertudományi Egyetem elvégzése után a családi biogazdaságot folytassam. Édesapám bio zöldségtermesztéssel foglalkozott, és zöldségfeldolgozás és értékesítés, a melléktermék hasznosítása céljából vettünk mangalicákat. Sikerült egyben egy törzsállományt megvennünk, egyszerre 20 db tenyészkocát. Amikor megérkeztek a mangalicák akkor tudtuk meg, hogy vemhesek, és rá egy hétre elkezdtek fialni. Így egy héten belül több mint 50 mangalicám lett. Gyorsan el kellett döntenem, hogy mit választok, és a mangalicákat választottam, ez lett mára az életem.
– Mit tanultál ehhez? Milyen végzettségeid vannak?
– Nagyon sok végzettséget szereztem. 3 diplomát szereztem: Okleveles Élelmiszermérnök, Élelmiszeripari Szakfordító, Lovaskultúra Szakoktató. Valamint a gazdaságban elengedhetetlen munkálatok elvégzéséhez Állatorvosi szaksegédvégzettséget is szereztem.
– Érezted valaha hátránynak, hogy nőként kell érvényesülnöd egy többnyire férfiak által dominált szakmában?
-Igen, főleg az elején, amikor a gazdaság kialakítása zajlott. Nehéz volt a kezdet. Sokat kellett azon dolgozni, hogy elismerjenek. Nyilván a sikerek igazolták, hogy jó úton haladok, ami büszkeséggel tölt el. Ma már úgy érzem, hogy elismerik a munkámat, és megállom a helyem a szakmában.
– Mi volt a karriered legmeghatározóbb momentuma?
-A legelső Mangalica fesztiválon, amin részt vettenm, már első alkalommal termékdíjat kaptam. Azóta büszkén mondhatom, minden A második megleghatározóbb, hogy a Magyar Konyha engem választott a 2020-as év legjobb termelője díjra.
2018-2019-es évben Düsserdorfban kétszer is elnyertem a Düsseldorfi Magyar Napok Közönségdíját.
Több külföldi újságban, Japánban és Lengyelországban is írtak már cikket a tevékenységemről, hogy egyedüli magyar nőként tudok egy ilyen vállalkozást sikeressé tenni.
Nem csak a termékeimmel, az állatokkal is többszörös tenyészsertés díjat nyertem a Debreceni Farmer Expo rendezvényen.
-Szerinted kik jelöltek a díjra? Kik hívták fel a figyelmet rád és a különleges munkádra?
Pontosan nem tudom. De Rost Andrea odajött hozzám és külön is gratulált, hogy nagyon szurkolt nekem. Igazán megható volt, hogy engem jelöltek. Hogy tényleg felkeltettem mások érdeklődését a munkámmal, amit elhivatottsággal és szeretettel csinálok.
-Nem túl nehéz ez a munka egy nőnek?
– De, ez így van, nagyon nehezek a hétköznapok. Fizikailag is és szellemileg is, de élvezem. A saját vállalkozásomat csinálom, és nem is munkának tekintem, hanem elhivatottságnak.
– Ki segít a hétköznapokban, hisz ez nem tűnik könnyű feladatnak?
– Nagyon sokat segítenek szüleim és a kollégák. Édesapám kint a telepen koordinálja a munkálatokat. Édesanyám pedig a piacozásban, a papírmunkákban segít be. Őket tartom a legfőbb támaszomnak. A többi feladatot, a feldolgozást, marketinget, e-mailek megválaszolását, az adminisztrációt én felügyelem és végzem. Sokat köszönhetek a kollegáknak is, hisz nélkülük ez nem valósulna meg.
– Hány mangalicát tartasz?
-Kb 500 db mangalica van a farmon.
– Készítesz termékeket is, miket és hol lehet ezekből vásárolni?
– Mangalica kézműves termékeket készítek. Mindent, amit lehet a mangalicából: kolbászt, szalonnát, zsírt, hurkát, tepertőt, disznósajtot, kenőmájast, különböző krémeket. Mindig újítok valamit, így vannak újdonságaim, mint pl: fűszerkéregben érlelt szalonnáim, grillkolbász, virsli, párizsi.
Nagyon fontos kiemelnem, hogy bio takarmánnyal etetem az állatokat, így sokkal egészségesebb, ízletesebb a húsuk. Külön ketogén-paleo táplálkozást folytató vevőimnek is készítek termékeket. Több mint 30 féle terméket készítek hétről-hétre.
Minden pénteken Budapesten a Lehel piacon reggel 7-16ig lehet megtalálni a Váci út-Bulcsú utcai bejáratnál közvetlenül az ajtónál.
-Te árusítod a késztermékeket is?
– Bizony, édesanyámmal együtt.
-Milyen céljaid vannak még az életben, hova szeretnél még eljutni?
– Büszkén mondhatom, hogy közel fél éve Szlovénia legjobb Grill éttermébe szállítok rendszeresen. Most hétvégén tartottunk egy közös rendezvényt Ljubljanában. Az a célom, hogy a vevőim elégedettek legyenek a termékeimmel, és örömet tudjak szerezni az embereknek. Ennél több nem kell.
– Napközben gumicsizmában, munkásruhában képzellek el, mikor kerül előtérbe a finom nőiességed?
– Ez így van. Sokan nem látnak csiniben. Csak akkor, ha felrakok a netre egy-egy képet, hogy milyen rendezvényen voltam. De nő vagyok. Járok kozmetikába, fodrászhoz, masszázsra, stb. Kikapcsolódni. Nagyon sok eseményen veszek részt. Az egyetememre is járok tanítani, előadást tartani, motiválni a fiatalokat. Nekem ez az életem, Élvezem amit csinálok. Ezért sikeres a vállalkozásom.
Fotó:Femcafé/Inspiráló Nők Gála/Kunos Attila