A következő 5+1 film nemcsak filmes remekmű, hanem igazi szellemi kihívás is. Olyan alkotások, amelyeket érteni, értelmezni, újranézni kell. És ha mindent szereted? Akkor bizony jó eséllyel intelligensebb vagy az átlagnál.
1. Eredet (2010) – Az álom az új valóság
Christopher Nolan agymenése egyszerre akciófilm, thriller, sci-fi és filozófiai tanmese. Az álom az álomban struktúra nemcsak a karakterek, de a néző agyát is próbára teszi. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) és csapata a tudatalatti legmélyére merül, hogy ne ellopjanak, hanem elültessenek egy gondolatot.
Intelligenciafaktor: Aki képes követni az álomszinteket, és észreveszi a totem rejtett jelentését, nem csak figyelmes, de kivételes analitikus képességekkel is bír.
2. Mátrix (1999) – A valóság csupán illúzió?
A Wachowski-testvérek kultfilmje mára modern mítosszá vált. Neo (Keanu Reeves) választása a kék és piros kapszula között nemcsak narratív fordulópont, hanem filozófiai állásfoglalás. A Mátrix nem csak látványos akciómozi, hanem egy komplex metafora a manipulált valóságról, szabadságról és identitásról.
Intelligenciafaktor: Ha nemcsak a golyóelkerülő jeleneteket csodálod, de Platón barlanghasonlatát is felfedezted benne, jó úton jársz.
3. Memento (2000) – Az idő nem előre halad
Szintén Nolan-mű, de még csavarosabb, még merészebb. Leonard Shelby (Guy Pearce) története szó szerint visszafelé pereg – ahogyan az emlékei is. Egy krimi, ami darabokban áll össze, és aminek te magad vagy a nyomozója.
Intelligenciafaktor: Ha képes vagy rekonstruálni az eseményeket, és elgondolkodsz a szubjektív emlékezés megbízhatóságán, az agyad biztosan edzett.
4. Mechanikus narancs (1971) – A szabad akarat ára
Stanley Kubrick ikonikus adaptációja Anthony Burgess regényéből egyszerre provokatív és nyugtalanító. Alex és az erőszakos szórakozás kérdése nemcsak morális, hanem társadalmi és pszichológiai szinten is üt. A Ludovico-kezelés után a legnagyobb kérdés az: mi teszi az embert emberré?
Intelligenciafaktor: Ha képes vagy a szörnyűségek ellenére a mélyebb erkölcsi dilemmákra fókuszálni, az empátiád és kritikai gondolkodásod is átlag feletti.
5. Donnie Darko (2001) – Időhurkok és nyúlfejek
Richard Kelly független filmje egy pszichológiai és sci-fi elegy, amit lehetetlen egyetlen műfajba szorítani. Donnie és az apokalipszis-küldött Frank története egyszerre lírai és zavarba ejtő. Vannak benne párhuzamos idősíkok, mentális betegségek és filozófiai utalások – és még így is csak a felszínt kapargattuk.
Intelligenciafaktor: Aki megérti a tangens univerzum fogalmát és el tudja magyarázni a „követők” szerepét, annak biztosan külön polc jár az agytrösztben.
+1. Egy makulátlan elme örök ragyogása (2004) – Töröld a szívfájdalmat
Michel Gondry filmje nem egy klasszikus értelemben vett agytorna, mégis felkerült a listára – mert az érzelmi intelligencia legalább olyan fontos. A Joel és Clementine közti kapcsolat emlékekre épül, amiket egy cég segítségével lehet töröltetni. De mi történik, ha épp a fájdalmas emlékek tesznek minket azzá, akik vagyunk?
Intelligenciafaktor: Aki nem csak érti, hanem érzi is a történet mélységét, az nem csak okos – hanem bölcs is.