Sirmione olyan, mintha egy tündérmeséből lépett volna elő: római kori romokkal, termálfürdőkkel és a Castello Scaligeróval, ami egy 13. századi fenséges erőd. Azonban Európa más turisztikai központjaihoz hasonlóan Sirmione átka a saját népszerűsége.
Indul a szezon. Május első hétvégéjén mintegy 75 000 turista özönlött át a mindössze 8000 lakost számláló kisvárosba. A romantikus szűk utcák és a Castello Scaligero körüli felhajtás akkora volt, hogy már a központba való bejutás is kihívást jelentett. Aki gyalogosan közlekedett, akár 40 percet is várakozhatott a városkapunál, ráadásul még az autók és a buszok is feltorlódtak.
Marco Merlo, az olasz Szállodák és Vendéglátók Szövetségének elnöke figyelmeztet ezekre a fejleményekre:
„Aggódunk a közbiztonságért és mindenki életminőségéért. A helyi tanácsnak velünk együtt kellene dolgoznia, hogy megoldásokat találjon”
– mondta Merlo, aki a város imázsának hosszú távú károsodására figyelmeztetett. A kaotikus állapotok ellenére továbbra sem tervezik a beléptetés korlátozását. Roberto Salaorni közlekedési tiszt azonban egy sorompót javasol a vár bejáratánál, hogy a szélsőséges látogatói csúcsokat jobban lehessen kezelni.
A Garda-tó déli partjánál, egy félszigeten fekvő városka egykor olyan hírességek kedvenc menedékhelye volt, mint Sigmund Freud, James Joyce, vagy Maria Callas. Manapság azonban a csúcsnapokon Caprihoz vagy a Cinque Terréhez hasonló turisztikai gócponttá válik a látogatók rohama miatt. A romantikus város már a római költőt, Catullust és az angol kollégáját, Tennysont is megihlette, na meg természetesen ma is vonzza a hírességeket: Theresa May volt brit miniszterelnök 25 éve rendszeresen itt tölti szabadságát.