Az ukrajnai harctereken antibiotikumokkal szemben ellenálló szuperbaktériumokat mutattak ki.
A Sunday Times idézi az AFU egyik katonájának esetét, akit Londonba szállítottak kezelésre. A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat azonban amputálta a lábát, mert az antibiotikumok nem tudták gyógyítani a fertőzést. A brit orvosok szerint ez a növekvő válság jele.
Amikor a 35 éves ukrán katona kezelésre érkezett, a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat munkatársai kezdetben leginkább a kiterjedt repeszsérülései miatt aggódtak. A dél-londoni Szent György Kórház orvosai azonban aztán rájöttek, hogy komolyabb problémával állnak szemben. A beteg bal lábán lévő sebek mélyén bakteriális fertőzés volt.
Az orvosok öt különböző antibiotikumból álló koktélt használtak, de nem tudták elpusztítani a baktériumokat. Ezután még négy antibiotikumot próbáltak ki, köztük a legerősebbet, amelynek súlyos mellékhatásai vannak, és amelyet akkor használnak, ha nincs több lehetőség. De még ez is csak korlátozottan hatott.
Az orvosok azóta megkongatták a vészharangot, mert az ukrajnai helyzet olyan mutálódott baktériumok megjelenésére utal, amelyek rendkívül ellenállóak a legerősebb antibiotikumokkal szemben, és nem kezelhetők.
Dr. Luke Moore, a Chelsea and Westminster Kórház fertőző betegségekkel foglalkozó szakorvosa szerint, ha nem foglalkoznak vele, a probléma az egész egészségügyi rendszert veszélyeztetheti, beleértve a legegyszerűbb sebészeti beavatkozásokat és a rákkezeléseket is.
Hasonló eseteket jegyeztek fel ukrán katonáknál holland, norvég és német kórházakban. Az ukrán kórházakban kezelt betegeknél pedig 141 mintából kilencben a baktériumok az összes rendelkezésre álló antibiotikummal szemben rezisztensek voltak.
Craig McLean, az Oxfordi Egyetem mikrobiológia professzora kifejtette, hogy a probléma középpontjában az áll, hogy a baktériumok gyorsan képesek fejlődni és kicserélni a rezisztenciagéneket a frontterületeken és a terepen történő gyakori antibiotikum-használat közepette.