Kálmán Dániel szeizmológus szerint körülbelül 50-70 évente fordul elő Magyarország területén egy-egy nagyobb erősségű földrengés. Az utolsó lassan 70 éve, 1956-ban történt Dunaharasztiban. A probléma mindössze annyi, hogy nem lehet pontosan megjósolni, hogy mikorra várható a következő pusztító földmozgás. Azonban fel lehet rá készülni. A likebalaton.hu-n megjelent cikk szerint hazánk egy közepesen aktív zónában van. A földrengésveszély mértéke átmenetet képez a szeizmikusan aktív mediterrán térség és a tektonikailag stabil Kelet-európai platform között.
1985-ben Berhidán egy 4,9 magnitúdójú, 7-es maximális intenzitású földrengés volt, ami számos épületben okozott kárt. Hasonló volt a helyzet Oroszlányban 2011-ben, valamint Tenken 2013-ban, de a tavalyi szarvasi rengés is megközelítette ezt az erősséget. A szeizmológus elmondása szerint a különbség az, hogy a berhidai a felszínhez közel pattant ki, így nagyobb volt az okozott kár is. Hasonló rengések, mint ezek pedig 5-10 évente előfordulnak Magyarországon is. Azonban az 1956-os, ami két emberi életet is követelt, már 5,6-os magnitódójú volt, amihez hasonló csak 50-70 évente fordul elő.
Azaz lassan esedékes lehet egy újabb brutális rengés is. De ennek pontos idejét lehetetlen megbecsülni, így csak felkészülni tudunk rá. Érdekesség azonban, hogy hazánkban a legtöbb rengés a Komárom-Oroszlány-Berhida vonalon pattan ki.