A University Hospitals Sussex azt állította, hogy műtéti vészhelyzet volt, de a sebész módszere „kívül esett a szokásos eljárásokon, és nem lett volna szabad ezt tennie”.
Graeme Poston professzor, a klinikai gondatlanság szakértő tanúja és egykori sebész szakorvos elmondta: „Megdöbbentő ez az eset. Először is, egy bicska nem steril. Másodszor, nem műtéti eszköz. Harmadszor pedig az összes felszerelésnek ott kellett lennie”.
A bicskaügyben érintett sebész, a brightoni Royal Sussex Hospitalban operálta a beteget. Amikor nem találta a szikét, egy svájci bicskát vett elő, amelyet általában arra használt, hogy almát hámozzon az ebédjéhez.
A beteg túlélte, de a dokumentumok szerint a sebész kollégái „megkérdőjelezhetőnek” tartották a viselkedését, és „nagyon meglepődtek”, hogy nem találta a szikét.
A BBC azt is kiderítette, hogy ugyanaz a sebész két hónap alatt három olyan, alacsony kockázatú műtétet hajtott végre, amelyek után mindhárom beteg hamarosan meghalt. Az egészségügyi felügyeletet ellátó Care Quality Commission megvizsgálta a haláleseteket, és arra a következtetésre jutott, hogy nem történt szabályszegés.