A magyar törvény megtiltja a választásokon induló pártok külföldi finanszírozását. A törvény egy szuverenitásvédelmi hivatal létrehozását is előírja, amelynek feladata a külföldi befolyás esetleges kockázatainak felderítése és kezelése a politikában. Orbán ellenfelei szerint ez is része annak a hosszú távú tervnek, amely az ellenzék demokratikus elnyomására irányul.
Idén februárban az Európai Bizottság hivatalos felszólítást küldött Magyarországnak, és közölte, hogy ezt követően kötelezettségszegési eljárást indíthat. Májusban az úgynevezett kötelezettségszegés a következő szakaszba lépett, amikor egy újabb felszólítást küldtek Budapestnek. Mivel ez sem járt sikerrel, a Bizottság pert indított. Az eljárás azzal végződhet, hogy Magyarországot pénzbírsággal sújtja az uniós bíróság.
Az Orbán-kormány sorozatos vitákba keveredett az EB-vel olyan reformok miatt, amelyek a bizottság és egyes EU-tagállamok szerint a demokrácia visszaszorítására tesznek kísérletet az országban. Orbán Viktor azt mondja, hogy megvédi Magyarországot a Brüsszel által támogatott liberális értékek nem kívánt befolyásától.
A bírósági eljárás várhatóan egy-két évet vesz igénybe. Ha az Európai Bíróság alaposnak tartja az Európai Bizottság keresetét, akkor dönthet a jogszabály hatályon kívül helyezéséről.