Megjelent a KSH iskolázottsági térképe. Az Economix szemléje szerint bár a diplomások aránya 2001 és 2022 között megduplázódott, és elérte az 1,8 millió főt, a helyzet koránt sem olyan rózsás, mint első ránézésre. A statisztikai hivatal adatai szerint jelenleg a diplomával rendelkezők aránya az ország lakosságának 25 százalékát teszik ki, azonban még mindig rengetegen vannak, akik az általános iskola 8. évfolyamát sem fejezték be.
2022-ben már a 15 éves és annál idősebb lakosság 22 százaléka rendelkezett diplomával, a lakosság további egyharmadának pedig érettségije is volt. A legfeljebb általános iskolát végzettek aránya 23 százalékra csökkent.
A legalacsonyabb végzettségűek aránya a népszámlálási adatok szerint Budapesten 1,2 százalék, Pest megyében pedig 1,8 százalék. A legalacsonyabb végzettségűek azonban nem itt, hanem Közép-Magyarországon élnek. Itt minden ötödik lakos nem fejezte be az általános iskolát. De az észak-keleti országrészben sem sokkal jobb az arány. Hasonlóak az arányok az északkeleti országrészben, ahol az országos átlagnál magasabb volt 2022-ben az alacsony végzettségűek aránya. Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 3,7, illetve 4 százalékot is elérte. Az érettségi nélkül szakmai oklevéllel rendelkező száma (21 százalék) alig változott 2011-hez képest. A legtöbb szakmunkás végzettségű a nyugati országrészben Tolna és Veszprém vármegye településein, keleten pedig Békés vármegyében élt.
Ugyanakkor az ország északkeleti részén, különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, illetve a délnyugati országrészben számos kistelepülésen a lakosság több mint fele legfeljebb általános iskolai végzettségű volt a legutóbbi népszámlálás idején. Érdekesség, hogy a felmérésből kiderült, az idősebbek között jóval gyakoribb az alacsony iskolázottság. Ezért azokon a településeken, ahol elöregedett a lakosság, sokan legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkeznek. A felnőtt lakosság legnagyobb részének érettségi a legmagasabb végzettsége, arányuk 2022-ben 34 százalék volt.