A tudósok a különféle állatfajok alkoholfogyasztási szokásait vizsgálva arra a következtetésre jutottak, hogy az alkohol, pontosabban az etanol, szinte minden ökoszisztémában megtalálható. Az állatok rendszeresen fogyasztanak alkoholtartalmú táplálékot, amely általában erjedt gyümölcsökből, nedvekből vagy virágok nektárjából származik.
A kutatás eredményei szerint az etanol több mint 100 millió éve jelen van a Földön. Azóta, mióta a virágzó növények elkezdtek cukros gyümölcsöket és nektárt termelni, amelyekben a vadélesztők erjedés révén alkoholt hoztak létre. A legtöbb esetben az alkohol koncentrációja alacsony, 1-2%-os mindössze. Azonban egyes esetekben, mint az érlelt pálmafák gyümölcseiben akár a 10%-ot is elérheti. „Egyre több bizonyíték van arra, hogy az emberek nem isznak egyedül.” – idézi a kutatás egyik szerzőjét a The Guardian.
Alkoholizáló majmok
Sok élőlény elvisel egy-egy korty alkoholt, azonban a legtöbb esetben a kalória bevitelen kívül nem nyernek a fogyasztásukból semmit. Azonban vannak olyan fajok, akik megtanulták, hogy hogyan hasznosítsák ezt a szert, megint mások kevésbé tudják kezelni az élettani hatását. „Eltávolodunk attól az antropocentrikus nézettől, hogy az alkoholt csak az emberek használják. Valójában az etanol bőségesen megtalálható a természetben.” – mondta Anna Bowland, az Exeteri Egyetem kutatócsoportjának egyik munkatársa.
Az állatokról és az alkoholról szóló kutatási cikkek átvizsgálása után a tudósok olyan fajok „változatos csoportjához” jutottak, amelyek az etanolt befogadták és beillesztették az étrendjükbe. Ez legtöbbször erjesztett gyümölcsöket, nektárt jelent. Sőt, egyes kutatók egy olyan vadonélő csimpánzra bukkantak, aki a raffiapálma alkoholos nedvét szürcsölgette. De nem a csimpánzok az egyetlenek, akik élvezik az alkohol adta bódulatot. a panamai Barro Colorado szigetén élő pókmajmok előszeretettel fogyasztják az etanollal teli sárga mombin gyümölcsöt, amelyről kiderült, hogy 1-2,5%-os alkoholtartalmú.
Részeg jávorszarvasok mindenütt
Rengeteg történet szól az ittas állatokról. A botswanai marula-gyümölcstől berúgott elefántoktól és páviánoktól kezdve a svédországi jávorszarvasokig, akit a fejét egy fába dugva találtak meg, miután rothadt almát rágcsált. De egyik esetben sem mértek alkoholt az állatokban vagy a gyümölcsben.
A tudósok ebből arra következtettek, hogy sok állat lenyűgöző alkohollebontó képességgel rendelkezik. A tudósok a tollfarkú fakopáncsok „bámulatos etanolfogyasztása” ellenére nem találtak bizonyítékot arra, hogy az állatok részegek lettek volna, de elismerik, hogy „nem világos, hogyan viselkedne egy részeg fakopáncs”. Azok az állatok, amelyek rendszeresen erjesztett ételeket fogyasztanak, hajlamosak az alkohol gyors lebontására. Megkímélve ezzel őket annak legrosszabb hatásaitól. Egyes élőlények azonban ritkábban találkoznak vele, így kifejezetten szenvednek attól, ha alkoholos italt vagy ételt fogyasztanak.
A hónap elején a Tel Aviv-i Egyetem Eran Levin vezette kutatói megállapították, hogy a keleti lódarazsak lehetnek az egyetlenek, amelyek képesek korlátlan mennyiségű alkoholt fogyasztani anélkül, hogy károsodást szenvednének. „Akár egy 80%-os oldatot is képesek elfogyasztani anélkül, hogy bármilyen negatív hatással lennének a halandóságukra vagy a viselkedésükre” – mondta Dr. Sophia Bouchebti, a tanulmány egyik szerzője.