Hétfőn kezdődött meg a kormány egyeztetése a Nemzeti Pedagógus Karral és a szakszervezetekkel a pedagógusok bérének jövő évtől esedékes emeléséről. Idén 32,2 százalékkal emelkedtek átlagosan a pedagógusbérek, így a szektorban az átlagbér jelenleg bruttó 693 ezer forint. Ez a diplomás átlagkereset 72,2 százaléka.
A jövőévi emelés célkitűzése az, hogy a tanárok fizetése elérje a várható diplomás átlagbér 80 százalékát. A VG beszámolója szerint a tervek szerint további 20-21 százalékos tanárbéremelést jelent. A források 88 százalékát a magyar kormány, míg az Európai Unió biztosítja a fennmaradó összeget. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint ez annyit tesz, hogy jövőre átlagosan 20 százalékkal fog nőni a fizetés a szektorban. Elmondása szerint a gyakornokoknak minimum bruttó 630 ezer forintos fizetést kaphatnak majd a jelenlegi 528 ezer forint helyett. De a pedagógus I., II., a mesterpedagógus és a kutatótanárok esetében is egy 12-18 százalékos fizetés várható átlagosan.
Mindezek felett a hiányszakmákban oktatók 3-4 százalékos emelést kaphatnak. Ide tartoznak a természettudományokat, matematikát és digitális kultúrát oktatók is. A különböző pótlékok, mint az osztályfőnöki vagy az intézetvezetői, továbbra is a gyakornoki bérekhez fognak igazodni.